3. veľkonočná A 202027.04. – 03.05.2020

     I dnes nás Pán Ježiš osobitným spôsobom pozýva a dáva sa nám poznať v stretnutí s ním pri lámaní chleba – Eucharistii, svätej omši (aj keď nie fyzickým spôsobom). Spoznáme ho aj my?

     Tento týždeň je týždňom modlitieb za duchovné povolania. Pamätajme aj osobne vo svojich modlitbách na duchovné a rehoľné povolania aj z našej farnosti.

     Mesiac máj je zasvätený úcte k Panne Márii. Nezabúdajme obetovať svoje májové pobožnosti prostredníctvom loretánskych litánií a modlitby posvätného ruženca aj za skoré odvrátenie epidémie.

STREDA (29.4.) Sviatok sv. Kataríny Sienskej, panny a učiteľky Cirkvi, patrónky Európy
SOBOTA (2.5.) Spomienka sv. Atanáza, biskupa a učiteľa Cirkvi
NEDEĽA (3.5.) 4. veľkonoč– Nedeľa Dobrého pastiera

     Celý svoj život prežívame akoby nejaký cyklus. Niečo s Pánom zažijeme, zvykneme si na to a nejaký čas ideme v sile toho zážitku.
Tento cyklus nám prerušila situácia, do ktorej sme sa dostali. A tu sa ozve nespokojnosť, ktorá sa pýta: A to je všetko? Nič viac nebude?
Aj v takejto nespokojnosti k nám prichádza Boh. Chce, aby sme vo svojom živote s ním stále rástli. Preto nám niekedy niečo zoberie, aby nás to donútilo zastaviť sa a preskúmať svoje vnútro, čo sa v ňom ozýva, po čom túži, čo mu chýba.
Boh nám prostredníctvom štátu zobral účasť na Eucharistii. Ak by to v nás vyvolávalo len hnev a otázky, či na to majú právo (ako to neraz vidno v internetových diskusiách), ničím by sme sa nelíšili od mnohých tzv. kresťanov, ako i neveriacich, ktorým zobral napríklad chodenie po nákupných centrách. Keď nám Boh niečo zobral, tak to má v nás vyvolať očakávanie, čo nám pripravil, čím nás obdaruje nielen po skončení obmedzení, ale možno už dnes. Keď nám Boh niečo zobral, možno to bolo preto, aby sme viac po tom túžili, aby sme preskúmali, či naša účasť na svätej omši už nebol len zbožný návyk…
Emauzskí učeníci ťažko prežívali, že im zobrali Ježiša. Ale Boh im Ježiša znova dal. Živého, zmŕtvychvstalého. Toho istého, akého poznali v rokoch, keď s ním chodili. Ale osláveného.
Myslíme, že teraz má Boh pre nás pripravené niečo menej ako to, čo nám zobral? Nie, možno čoskoro opäť budeme na svätých omšiach. Ale na iných. Už tam nebudeme len ako plnitelia nejakej povinnosti, ale oslavujúci svedkovia Ježišovho víťazstva.

     V nádeji, že to tak bude aj v našom živote, využime možnosť stretania sa so zmŕtvychvstalým Ježišom v jeho sviatostných daroch – v odpustení hriechov a v Eucharistii, ako i v súkromnej adorácii počas eucharistickej poklony (zotrvanie v osobnej modlitbe nejaký čas) v kostoloch našej farnosti, tiež využiť ponuku duchovného rozhovoru, pri dodržaní hygienických predpisov:
Horné Lefantovce v pondelok, stredu, piatok od 17 00 do 18 00, v sobotu od 9 00 do 10 00, v nedeľu  od 10 00 do 11 00;
Dolné Lefantovce v utorok a štvrtok od 17 00 do 18 00, v nedeľu od 8 00 do 9 00.

Predsiene kostolov sú denne prístupné pre súkromnú poklonu.

Prežívajme Pánov deň (nedeľu) ako dar, ktorý nám dáva náš Pán. Nedeľa patrí Bohu i nám – je sviatkom Boha, Cirkvi, rodiny a každého jednotlivca. Preto ju prežívajte v kruhu Vašich rodín, aby ste nadobudli väčšiu radosť z rodinného života, do ktorého patrí i prítomnosť Boha, aby nebol vylúčený z tohto dňa, ale aby nedeľa zostala dňom oslavy Kristovho zmŕtvychvstania.

Úmysly sv. omší na ďalšie tri mesiace (apríl, máj, jún) je možné nahlasovať telefonicky na farskom úrade, t. č. 037/778 60 10. Treba brať do úvahy, že do odvolania budú Vaše úmysly slávené počas súkromných sv. omší, teda bez Vašej účasti, v nedele za farnosť.

Keby sa niekto nachádzal v čase tohto výnimočného stavu v smrteľnom nebezpečenstve, treba bezodkladne zavolať kňaza.

Počas týchto dní je neustále možné využiť vysielanie rozhlasových či televíznych prenosov bohoslužieb a duchovného svätého prijímania (úprimná túžba prijať Eucharistiu).

Farský úrad aj naďalej zostáva k dispozícii veriacim pre ich duchovné a pastoračné potreby.

Emauzskí učeníci

Informačný servis nitrianskej diecézy