• Domov
  • /
  • Nezaradené
  • /
  • Pokrstení a poslaní – október 2019 – úvahy (5. týždeň)

MMM 2019

Niekoľko slov o tomto projekte:

Na prianie pápeža Františka majú Mimoriadny misijný mesiac charakterizovať štyri rozmery:

  • osobné stretnutie so živým Ježišom Kristom v Cirkvi prostredníctvom Eucharistie, Božieho slova, osobnej a spoločnej modlitby;
  • svedectvo svätých a mučeníkov misií, a to aj nekanonizovaných mučeníkov;
  • biblická, katechetická, spirituálna a teologická formácia pre misie;
  • misijná láska ako spoločné úsilie všetkých materiálne podporovať ohlasovanie evanjelia a formáciu vo viere a v misiách, zvlášť v najchudobnejších cirkvách.

Tieto materiály ti chcú pomôcť naplniť niektoré z prianí pápeža Františka. Budú ti k dispozícii počas tohto Mimoriadneho misijného mesiaca každú nedeľu pred príslušným týždňom. Pomôžu ti každodenne aspoň 10 minút rozjímať o Božom slove príslušného dňa, spolu s Cirkvou sa modliť za misie a nájsť svoje poslanie v misijnom diele Cirkvi.

SCHÉMA DENNEJ MEDITÁCIE:

Každodenné cvičenie obsahuje 4 časti: úryvok z Písma, krátky príbeh, ich aplikácia pre život a záverečná myšlienka. Každý deň začni svoju meditáciu oficiálnou modlitbou Mimoriadneho misijného mesiaca:
Nebeský Otče, keď tvoj Syn, náš Pán Ježiš Kristus, vstal z mŕtvych, odovzdal svojim učeníkom dôležité poslanie: „Choďte teda a robte mi učeníkov z ľudí všetkých národov.“ Pripomínaš nám, že mocou krstu máme účasť na misijnom poslaní Cirkvi a nesieme za ňu zodpovednosť. Daj nám dary Ducha Svätého, aby sme s odvahou a rozhodnosťou svedčili o evanjeliu.
Poslanie, ktoré zveril Ježiš Kristus svojej Cirkvi, nie je ešte zavŕšené, preto ťa prosíme o nové myšlienky a účinné formy, ako prinášať do dnešného sveta život a svetlo.
Pomôž nám, nech všetky národy zakúsia spasiteľnú lásku a milosrdenstvo Ježiša Krista, ktorý s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov. Amen.

Meditáciu zakonči modlitbou Otče náš a ovocie modlitby si zapíš do svojho modlitebného denníka.

© Spoločnosť Božieho Slova; www.verbisti.sk

MMM_31Štvrtok, 31. október 2019
Rim 8, 31b-39; Lk 13, 31-35

     Ježiš povedal: „Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste.“ (Lk 13, 34)

Rodná sestra Terézie z Lisieux spomína na ich spoločný zážitok zo 7. júna 1897: Schádzajúc schodmi, ktoré viedli do záhrady, Terézia videla pod stromom malú bielu sliepku. Chránila svoje malé kuriatka pod vlastnými krídlami. Niektoré spod nich vykúkali. Terézia sa zastavila a zamyslene na ne hľadela. Po chvíľke som naznačila, že by sme mali ísť dovnútra. Postrehla som, že jej oči boli plné sĺz a povedala som: „Ty plačeš!“ Rukami si zakryla oči a ešte viac plakala. „Neviem to vysvetliť. Príliš hlboko sa ma to dotklo.“ V ten istý večer mi s nebeským výrazom na tvári vo svojej cele rozpovedala nasledovné: „Plakala som, keď som si uvedomila, ako Boh používa tento obraz na to, aby nás učil svojej nežnosti voči nám. Počas celého života toto bolo to, čo pre mňa robil! Ukrýva ma úplne pod svojimi krídlami! Keď som dnes ráno šla hore schodmi a opúšťala ťa, plakala som. Bola som neschopná kontrolovať sa, utekala som do svojej cely. Moje srdce bolo zatopené láskou a vďačnosťou…“

Máš aj ty obľúbený obraz Božej lásky, ktorý ti pomáha v službe? Čo ti dodáva síl a motiváciu nestratiť horlivosť za Pána a jeho veci?

„Ak nemáme lásku k Bohu, sme chudobní ako žobráci. Sme ako strom bez kvetov a bez ovocia.“

Sv. Ján Mária Vianney

Streda, 30. október 2019 MMM_30
Rim 8, 26-30; Lk 13, 22-30

     Ježiš povedal: „Usilujte sa vojsť tesnou bránou, lebo hovorím vám: Mnohí sa budú pokúšať vojsť, a nebudú môcť.“ (Lk 13, 24)

C. S. Lewis napísal pozoruhodnú knihu Rady skúseného diabla, kde starý Krutodlak dáva svoje odporúčania Svrabomilovi, ktorý má nenápadne odlákať človeka od Boha. Na jednom mieste skúsený diabol dáva nasledovnú radu: „Istotne by si sa mi chcel pochváliť veľkými zločinmi svojho klienta. Ale nezabudni, že iba jedno je dôležité – či sa ti podarí oddialiť človeka od Nepriateľa (Boha). Nezáleží na tom, ako ľahké tie hriechy sú, pokiaľ dokážu človeka vzdialiť od Svetla smerom k Prázdnote. Vražda nie je o nič lepšia ako karty, pokiaľ k tomu tie karty postačia. Skutočne najistejšia cesta do pekla je pozvoľná, mierne sa zvažuje, príjemne sa po nej chodí, nie sú na nej žiadne náhle zatáčky, míľniky ani ukazovatele rázcestia.“ Keď sa snažili C.S. Lewisa pochváliť, pretože si mysleli, že Rady skúseného diabla boli výsledkom jeho dlhoročného štúdia teológie, poukázal na to, že za knihou je rovnako spoľahlivý spôsob: jeho vlastná skúsenosť s pokušením.

Si vo svojej interakcii s druhými obozretný? Alebo sa nechávaš unášať prúdom povinností? Prehodnocuješ svoje kráčanie po ceste lásky v pravidelnom spytovaní svedomia?

„Ži túto chvíľu tak, ako by si chcel, aby ťa Pán našiel v poslednú chvíľu tvojho života. A potom sa nebudeš musieť o nič strachovať.“

Tomáš Kempenský

MMM_29Utorok, 29. október 2019
Rim 8, 18-25; Lk 13, 18-21

     Ježiš povedal: „Čomu sa podobá Božie kráľovstvo, k čomu ho prirovnám? Podobá sa horčičnému zrnku, ktoré človek vzal a zasial vo svojej záhrade. Keď vyrástlo, bol z neho strom a nebeské vtáky hniezdili na jeho konároch.“ (Lk 13, 18-19)

Pred 107 rokmi sa potopil Titanic. Záchranné člny boli obsadené sotva do polovice. Na 18 záchranných člnoch, ktoré boli spustené do vody, zostávalo takmer 500 voľných miest. Keď sa parník stratil pod hladinou vody, v ľadovej vode sa usilovalo bojovať o svoj život asi 1500 ľudí. Ľudia v člnoch sa na nich len pozerali z bezpečnej vzdialenosti. Iba 2 člny z 18 sa vydali na cestu záchrany. Aj tieto však tak dlho váhali, že v tom čase už nedokázali nájsť viac ako 10 žijúcich.

Predstav si sám seba v Cirkvi, ktorá je záchranným člnom, v ktorom sú voľné miesta. Čo si ochotný spraviť preto, aby sa ktosi ďalší dokázal zachrániť? Vieš vytvoriť priestor, kde druhí nájdu prijatie a odpočinok?

„Kalkatu nájdeš na celom svete. Potrebuješ na to len oči, aby si videl. Všade sú ľudia, ktorí nie sú milovaní, ktorých nikto nechce, ktorým nikto nepomôže, ktorí sú odstrčení alebo zabudnutí. To je najväčšia chudoba. Až v nebi sa dozvieme, čo sme dlžní chudobným za to, že nám pomohli lepšie milovať Boha.“

Sv. Matka Tereza

MMM_28Pondelok, 28. október 2019Svätých Šimona a Júdu, apoštolov
Ef 2, 19-22; Lk 6, 12-19

   Keď sa rozodnilo, zavolal si učeníkov a vyvolil si z nich Dvanástich, ktorých nazval apoštolmi. (Lk 6, 13)

Ján Neumann sa vylodil v New Yorku tak, ako tisícky ďalších imigrantov. Kým oni hľadali nový domov, on hľadal Pánovu vinicu, v ktorej by mohol pôsobiť. Bol vysvätený za kňaza Newyorskej diecézy a mal pokryť pastoráciu nemecky hovoriacich utečencov. Ako biskup sa staral o duchovné potreby veriacich, no nezabúdal ani na starostlivosť o praktické stránky ich života. Zakladal školy, nemocnice a sirotince. Vo veku nedožitých 49 rokov zomrel na ceste. Inak sa to ani nedalo. Bol takým neúnavným robotníkom v Pánovej vinici, že by bolo veľmi ťažké predstaviť si jeho smrť v posteli či na stoličke. Stelesňoval most medzi rôznymi svetmi: bol syn Nemca a Češky, slúžil v Amerike Američanom, Nemcom, Čechom, Írom a Francúzom, domorodým indiánom aj černochom. Stal sa príkladom v dvoch veciach: tým, že mal široké a otvorené srdce, a že mu nechýbal misijný zápal, ktorý by mal byť charakteristickou črtou každého z nás.

Ako je to s nami? Sme misionármi príkladom svojho života, a ak treba, tak i slovom ohlasujúcim radostnú zvesť Krista? Je naše srdce otvorené dokorán ako srdce Krista? Alebo je niekto, kto do nášho srdca nemá prístup? Skúsme spraviť gesto misijnej horlivosti, ktorým by sme takému človeku pootvorili dvere.

„Toto je kritérium, podľa ktorého sa ľudia delia: budovatelia mostov a budovatelia múrov. Kým chcete byť vy?“

Pápež František

Informačný servis nitrianskej diecézy