Sobota 11.4. |  Sarah Yohanna Madaki, Nigéria

Príbeh mučeníka

     Mladá, iba 16-ročná Sarah spievala v nedeľu počas omše v zbore v kostole sv. Rity v Kadune v severnej Nigérii. Vtom sa odohral samovražedný bombový atentát, počas ktorého terorista narazil autom do kostola zo strany, ktorá bola plná veriacich.
Pri útoku, ktorý sa stal 20. októbra 2012, zahynuli ďalší traja mladí ľudia Laraba, Samuel a Bitros, a zranili sa stovky ďalších. Mnohí z nich budú mať až do konca života na tele jazvy z úlomkov a triesok, ktoré poznačili ich telá.

Modlitba

     Pane, je dokonané. Dnes, na Bielu sobotu, v tichu očakávame tvoje Zmŕtvychvstanie. Zotrvávame pri tvojom hrobe a rozjímame o tvojom utrpení a tvojej smrti. Ako veľmi si nás musel milovať! A teraz túžiš, aby sme ti aj my dokorán otvorili svoje srdce – tak, ako si nám ho otvoril ty, keď ti ho prebodol vojak, keď sa roztrhla opona v chráme… Čakáš na našu odpoveď. Amen.

     Napriek veľmi ťažkej situácii a veľkému počtu obetí útokov Boko Haram je katolícky kostol sv. Rity naďalej plný veriacich, ktorí tam prichádzajú každú nedeľu. Kostol v Kadune prestavali s pomocou ACN. Naša nadácia tiež pomohla opraviť kostoly a semináre v iných diecézach, medzi nimi katedrálu sv. Patrika a menší seminár sv. Jozefa v Maidiguri.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Piatok 10.4. | otec Manuel García Viejo, Sierra Leone

Príbeh mučeníka

     Otec Manuel sa nakazil vírusom ebola v meste Lunsar v Sierra Leone, kde pracoval v nemocnici ako vedúci zdravotník. Patril do rádu Milosrdných bratov sv. Jána z Boha, ktorého členom bol 52 rokov.
Otec Manuel García Viejo, španielsky kňaz a misionár, zomrel 25. septembra 2014 v nemocnici Karola III. v Madride, kde ho previezli zo Sierry Leone.
Prácou na africkom kontinente (v Ghane, Kamerune a Sierre Leone) strávil tri desaťročia, z toho posledných 12 rokov ako riaditeľ nemocnice sv. Jána z Boha v Lunsare. Bol kvalifikovaným chirurgom, zdravotníckym špecialistom v odbore interného lekárstva a tiež mal diplom z tropickej medicíny.

Modlitba

     Pane, ty si definitívne porazil smrť a celkom si zmenil jej význam pre nás. Ukázal si nám, že nie je absolútnym koncom, ale prechodom k novému životu. Prosíme ťa, uč nás opravdivo milovať, nebáť sa smrti, a dbať o stav svojej duše, aby bola vždy pripravená stretnúť ťa tvárou v tvár. Taktiež ťa prosíme, láskavo prijmi k sebe všetkých tých, ktorí položili svoj život v službe druhým. Amen.

     Okrem otca Manuela stratil Rád sv. Jána z Boha ďalších troch rehoľníkov v Libérii, ktorí sa tiež starali o obete eboly. Ako dobrí Samaritáni v oblasti nemocničnej starostlivosti dali úžasný príklad všetkým reholiam pracujúcim v týchto krajinách. Sierra Leone trpí mnohými spôsobmi, vrátane občianskej vojny a prírodných katastrof. ACN za posledných päť rokov podporila v tejto krajine viac ako 60 projektov.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Štvrtok 9.4. |  otec Thomas Pandippallyil, India

Príbeh mučeníka

    „Otec Thomas je mučeník. Obetoval svoj život chudobným a odsúvaným na okraj spoločnosti. Nezomrel zbytočne, jeho preliata krv obohatila cirkev v Indii, najmä cirkev v Andhra Pradesh.“ Toto sú slová arcibiskupa Marampudi Jojiho, ako uvádza Asia News.
Otec Thomas Pandippallyil, 38-ročný karmelitán, cestoval na svojej motorke, aby slávil nedeľnú svätú omšu. O svoj život prišiel brutálnym spôsobom 16. augusta 2008 večer v blízkosti dediny Balampilly v indickom štáte Andhra Pradesh. Mal šesť obrovských rán na hrudi, v spodnej časti brušnej dutiny,na tvári a jeho končatiny boli rozdrvené. Naposledy ho videli nažive rehoľné sestry z kláštora Lingapetta, kde sa cestou zastavil na večeru.
Otec Thomas bol riaditeľom karmelitánskeho kongregácie v meste Yellareddy. Jeho vražda bola presne naplánovaná. Pred odchodom z konventu, kde predtým slávil eucharistiu, dostali sestry anonymný telefonát, v ktorom sa ich pýtali, či sa kňaz vráti domov neskôr.
Tento brutálny čin bol dôsledkom rastúcej netolerancie a násilia voči kresťanom v Indii zo strany hinduistických fundamentalistov, hoci jediný „zločin“ Cirkvi je pomoc v rozvíjaní sa najchudobnejších a najopustenejších ľudí v spoločnosti.

Modlitba

     Pane, ty si nám svoje telo a krv daroval už pred smrťou na kríži – celkom dobrovoľne, pri poslednej večeri so svojimi učeníkmi. Nie z donútenia, ale vlastnou vôľou si sa stal obetným baránkom a zároveň chlebom, ktorý dáva život. Prosíme ťa, pomáhaj nám hlbšie pochopiť veľkosť tohto daru, ktorý sa ukrýva v Eucharistii, a nauč nás, ako prinášať obetu nášho vlastného života. Amen.

     Otec Thomas obetoval svoj život chudobným a marginalizovaným. Ale nezomrel zbytočne, pretože jeho umučená krv bude novým semenom Cirkvi. India je jednou z krajín, ktoré dostávajú najväčšiu pomoc od medzinárodnej katolíckej charitatívnej a pastoračnej nadácie ACN, ktorá v roku 2018 podporila 487 projektov v tejto krajine.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Streda 8.4. |  otec Firmin Gbagoua, Stredoafrická republika

Príbeh mučeníka

     „Bol to mimoriadny kňaz. Jednoduchý a skromný človek, ktorý bol blízky dospelým aj najmenším, a predovšetkým to bol človek, ktorý povedal pravdu a dokázal veľmi jasne analyzovať situáciu,“ píše portál Independent Catholic News.
Na sviatok svätých Petra a Pavla 29. júna 2018 zavraždili Firmina Gbagoua, generálneho vikára diecézy Bambari. Na krátku vzdialenosť ho zastrelila skupina zabijakov, ktorí zaútočili na dom miestneho arcibiskupa v centrálnom regióne Stredoafrickej republiky, keď spolu s ďalšími kňazmi večeral.
Skupine zabijakov sa podarilo vojsť do biskupovho domu, ktorý sa nachádzal len niekoľko stoviek metrov od gabonského kontingentu MINUSCA (misia OSN v Stredoafrickej republike). Útočníci mali čas zaútočiť na strážcu, smrteľne zraniť biskupského vikára a uniknúť skôr, ako prišli mierové sily OSN.
Otec Firmin bol kľúčovou postavou vo všetkých snahách o mediáciu, ktorá bola zameraná na zachovanie mieru v meste Bambari. Každý vedel, o koho ide.

Modlitba

     Pane, v dnešný deň si pripomíname, ako ťa Judáš Iškariotský zradil a zapredal za obyčajných 30 strieborných. Prosíme ťa, odpusti nám hriechy, ktorými zrádzame sami seba, druhých, no najmä teba, ako svojho Stvoriteľa a Vykupiteľa. Premieňaj naše srdce, očisťuj jeho túžby a uč nás dobre rozlišovať dobro od zla, aby sme ti zostali verní a mohli ťa osláviť svojím životom. Amen.

     ACN pomohla financovať katechetické centrum v Grimari v Bambari po útokoch vandalov. Centrum sa využíva na formáciu katechétov, ktorí v posledných piatich rokoch nemohli pracovať kvôli vojnovým konfliktom v krajine, ktorú z väčšej časti kontrolujú radikálni islamisti.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Utorok 7.4. |  otec Hovsep Bedoyan a jeho otec, Sýria

Príbeh mučeníkov

     „Prosíme vás, modlite sa za náš ľud, pretože v súčasnosti prežívame mimoriadne ťažké časy,“ prosí arcibiskup Arménskej katolíckej Cirkvi Boutros Marayati z Allepa.
Taktiež opisuje, prečo je Deir ez-Zor takým dôležitým mestom pre kresťanov. „Prišlo tu o život mnoho našich mučeníkov, keď chceli utiecť pred tureckou genocídou. Dnes tú už nie sú žiadni arménski katolíci a Turci bezpochyby nechcú, aby sme sa vrátili,“ dodáva arcibiskup.
Arménsky katolícky kňaz Hovsep Bedoyan 12. novembra 2019 cestoval do Deir ez-Zor, aby skontroloval reštaurátorské práce na arménskom katolíckom kostole. V aute s ním cestoval jeho otec Ibrahim, aj diakon Fadi Sano, ktorý utrpel vážne zranenia.
Žiaľ, kňaz Hovsep spolu s otcom o svoj život prišiel. Počas jazdy v oblasti Busayrah z Hasakehu do najväčšieho východného sýrskeho mesta Deir ez-Zor, ktoré spája región s mestom Qamishli, obkľúčili ich auto členovia Islamského štátu a začali po nich strieľať.
Otec Bedoyan bol oblečený v kňazskej reverende a na aute mal výrazný nápis „Arménsko-katolícka cirkev“, čím bol veľmi ľahko rozpoznateľný ako kňaz. Podľa slov arcibiskupa Marayatiho práve to bol dôvod, prečo sa stal terčom útočníkov. Po pátrovi Bedoyanovi, ktorý bol ženatým kňazom arménskeho obradu, ostala žena a tri deti.

Modlitba

     Pane, ty nám ponúkaš skutočný domov. Aj vo chvíľach, keď sa cítime stratení, osamelí, alebo keď nemôžeme navštíviť tvoj chrám, ty nás pozývaš na miesto, kde budeme môcť dosiahnuť dokonalé šťastie. Ukazuješ nám, že tento svet je pre nás iba cestou, prostriedkom, no nie je cieľom, ani naším skutočným domovom. Tým je totiž Nebo – ktoré už dnes môže rásť v našom srdci. Amen.

     Otca Bedoyana zavraždili, keď sa išiel pozrieť, ako vyzerá projekt rekonštrukcie kostola. Je to náročná výzva, pretože vojna v Sýrii zničila vyše 1 200 cirkevných majetkov. ACN zdieľa s otcom Bedoyanom túžbu vidieť vojnou poškodené kostoly znovu obnovené. V roku 2018 ACN okrem iného financovala rekonštrukciu arménskej katolíckej katedrály v Aleppe.
Už dlhodobo v ACN upozorňujeme na to, že kresťanov v Sýrii hrozí zánik. Od vypuknutia občianskej vojny sa ich počet v krajine znížil až o dve tretiny. Reálne hrozí, že z regiónov, kde Kristovo evanjelium poznajú už takmer 2000 rokov, zmiznú aj poslední kresťania.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Pondelok 6.4. |  Akash Bashir, Pakistan

Príbeh mučeníkov

     „Nechaj ma ísť, mám bombu a zomrieš…,“ vyhrážal sa samovražedný atentátnik Akashovi, ktorý sa ho pokúšal zastaviť. „Urob, čo chceš, aj keď zomriem, nikdy ťa nepustím,“ opisuje Akashovu statočnosť a odvahu portál Pakistantoday.
Do kostola sv. Jána v lahorskej štvrti Youhanabad sa pokúšal dostať podozrivo vyzerajúci muž. Akash si všimol, že má okolo pása pripnuté výbušniny a nedovolil mu vojsť. Po niekoľkých sekundách, keď sa mu ho nepodarilo odradiť od zamýšľaného činu, sa vrhol na podozrivého, ktorý sa sám odpálil.
Iba dvadsaťročný Akash Bashir, absolvent školy dona Bosca v pakistanskom meste Lahore, obetoval svoj život 15. marca 2015 a zachránil tak svojich blížnych, zhromaždených katolíckych veriacich, ktorí práve slávili eucharistiu.

Modlitba

     Pane, ty si naším svetlom a našou spásou. Si Bohom, ktorý odpúšťa aj tým najväčším zločincom, ak sa k tebe obrátia s úprimnou túžbou po odpustení. Prosíme ťa, osvieť všetkých tých, ktorí žijú v temnote nenávisti a hriechu, a ktorí chcú siahnuť na životy nevinných. Daj sa im poznať ako jediný Boh, ktorý túži do ich života vniesť celkom novú nádej a skutočné Vykúpenie. Amen.

   Mnoho kresťanov v Pakistane čelí diskriminácii a prenasledovaniu kvôli svojej viere. Napriek krutým podmienkam, veľkej chudobe a sociálnemu vylúčeniu odvážne vytrvávajú vo svojej viere.
Potrebujú však našu podporu, najmä mladí, a preto ACN pravidelne financuje projekty diecézneho mládežníckeho apoštolátu, okrem iného v mestách Lahore a Faisalabad.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Informačný servis nitrianskej diecézy