Dnes môžeme pochopiť, že veľkonočné udalosti sa netýkajú len života po smrti, ale že znamenajú premenu aj tohto nášho života. V Ježišovom premenení spoznávame, čo dosvedčujú Zákon i proroci: že utrpením s ním vstupujeme do vzkriesenia.
Upratovanie kostolov: Horné Lefantovce č. domov 105–139, Dolné Lefantovce č. domov 1–19.
V pondelok v Horných Lefantovciach a v utorok v Dolných Lefantovciach budeme pokračovať duchovnou obnovou farnosti prostredníctvom katechézy Umenie byť hriešnikom v príprave na veľkonočné sviatky.
LITURGICKÝ PREHĽAD
26.02.–03.03.2024
PONDELOK
Horné Lefantovce o 18 00 za zdravie a Božiu pomoc pre Patríciu.
UTOROK
Dolné Lefantovce o 18 00.
STREDA
Horné Lefantovce o 18 00 za † Helenu a Františka Bojsových.
ŠTVRTOK
Dolné Lefantovce o 18 00 za † Jána a Žofiu Skaličanových a deti.
Na konci sv. omše sa budeme modliť krížovú cestu.
PIATOK Prvý piatok v mesiaci marec
Horné Lefantovce o 18 00 za † Michala Nergeša s prvopiatkovou pobožnosťou.
Pol hodiny pred sv. omšou sa budeme namiesto posv. ruženca modliť krížovú cestu.
SOBOTA
Horné Lefantovce o 7 30 za † rodičov Adamčíkových a Veseličových s fatimslou pobožnosťou.
NEDEĽA 3. pôstna
Dolné Lefantovce o 8 00 za farnosť.
Horné Lefantovce o 10 00 za † Stanislava Pavlíka a rodičov z oboch strán.
Začiatok Veľkého pôstu je ponukou k pravdivému pohľadu na seba samých. Využime Božiu ponuku, aby sa aj na nás mohla prejaviť jeho odpúšťajúca láska: od 17 15 do 17 45, v piatok od 17 00 do 17 30, v sobotu a v nedeľu pred sv. omšami (podľa možnosti).
SPOVEDANIE STARÝCH A CHORÝCH: Do štvrtka, prosím, nahláste u mňa starých a chorých na predveľkonočné spovedanie v piatok dopoludnia. Zároveň budem pri tejto príležitosti udeľovať aj sviatosť pomazania chorých. V domoch je táto služba ponúkaná tým, ktorí ju skutočne nemôžu z dôvodu dlhotrvajúcej, prípadne momentálnej choroby alebo staroby prijať v kostole. Ostatní, ktorým je to možné, nech prídu, prosím, túto sviatosť prijať do kostola, keď bude vysluhovaná.
Počas Pôstu sme pozvaní v nedele o 14 00 v kostoloch farnosti k pobožnosti krížovej cesty, počas ktorej možno získať za obvyklých podmienok úplné odpustky. Ide o jedinečný spôsob, ako všetko ťažké a bolestivé v našom živote prepojiť s ukrižovaným Kristom a s mocou jeho lásky, ako otvoriť naše rany hojivému oleju jeho milosrdenstva. Kto by sa chcel zapojiť do týchto pobožností, nech sa prihlási pred ich začiatkom v nedele i v týždni pred sv. omšami v sakristiách kostolov.
V Pôstnom období sa zakazuje zdobiť oltáre kvetmi a hudobné nástroje sa dovoľuje používať len na udržanie spevu, čo zodpovedá kajúcemu rázu tohto obdobia. Výnimkou sú: nedeľa Laetare (Veseľ, sa; 4. pôstna), slávnosti a sviatky. Od začiatku Pôstneho obdobia až po Veľkonočnú vigíliu sa vo všetkých sláveniach vynecháva Aleluja.
Okamih Kristovho premenenia na vrchu popisujú všetky tri synoptické evanjelia. Ide teda o zásadný moment. Ježiš vedie apoštolov od úžasu nad zázrakmi a mocnými činmi ku skutočnej viere. Ako len môžu prijať a oprieť sa vierou o to, že je skutočne Boží Syn, ktorý prináša spásu každému človeku? Zostanú vernými aj v okamihu jeho smrti na kríži? Pán im ponúka zážitok, dychberúcu situáciu, keď sám stojí uprostred (!) najväčších postáv Starého zákona a dejín Izraela. A dokonca začujú znovu hlas Boha Otca. Naša viera má svoje kroky a etapy. Patria k nej zážitky. Ale aj situácia v Getsemanoch, pri kríži alebo etapy púšte. Ale cieľom všetkých týchto momentov je živý vzťah s Bohom.