Skúsme si dnes uvedomiť, že Boh má ľudskú tvár, ktorá rovnako patrí tým, ktorí od neho odchádzajú a v ľútosti sa vracajú, ako aj tým, ktorí zostávajú a nie sú schopní pocítiť jeho lásku. Rozdiel je len v tom, koho spoznáme v Božej tvári.
Na budúcu nedeľu bude po sv. omšiach zbierka na pomoc prenasledovaným kresťanom. Všetkým dobrodincom Pán Boh zaplať!
Upratovanie kostolov: Horné Lefantovce č. domov 70–104, Dolné Lefantovce č. domov 80–99.
V pondelok v Horných Lefantovciach a vo štvrtok v Dolných Lefantovciach budeme pokračovať duchovnou obnovou farnosti prostredníctvom katechézy Pozvanie k obráteniu v príprave na veľkonočné sviatky.
LITURGICKÝ PREHĽAD
31.03.–06.04.2025
PONDELOK
Horné Lefantovce o 18 30 za † Janu.
UTOROK
Dolné Lefantovce o 18 30 za † Emila Tujvela.
STREDA
Horné Lefantovce o 18 30 za chorých farnosti.
ŠTVRTOK
Dolné Lefantovce o 18 30 s pobožnosťou za duchovné povolania.
Pol hodiny pred sv. omšou sa budeme namiesto posv. ruženca modliť krížovú cestu. Pozývam pomodliť sa ju chorých.
PIATOK Prvý piatok v mesiaci apríl
Horné Lefantovce o 18 30 za zdravie a Božiu pomoc pre Petra s prvopiatkovou pobožnosťou.
Pol hodiny pred sv. omšou sa budeme namiesto posv. ruženca modliť krížovú cestu. Pozývam pomodliť sa ju chorých.
SOBOTA
Horné Lefantovce o 7 30 za † Antona Trtíka a rodičov s fatimskou pobožnosťou.
NEDEĽA 5. pôstna (Smrtná)
Dolné Lefantovce o 8 00.
Horné Lefantovce o 10 00 za farnosť.
Od tohto dňa sa v kostoloch zahaľujú kríže. Budú zahalené až do konca slávenia Utrpenia a smrti Pána v Piatok utrpenia Pána.
V tomto týždni počas sv. omší budem udeľovať chorým a starým sviatosť pomazania chorých: v utorok v Dolných Lefantovciach, v stredu v Horných Lefantovciach. „Pomazanie chorých nie je sviatosťou iba tých, čo sa ocitajú v posledných chvíľach života. Preto vhodný čas na jej prijatie je isto už vtedy, keď veriaci začína byť pre chorobu alebo starobu v nebezpečenstve smrti, prípadne keď sa slabosť starých ľudí stupňuje. Pomazanie chorých je vhodné prijať i pred ťažkou operáciou“ (KKC 1514, 1515), a to aj v mladšom veku.
Táto sviatosť sa má vyslúžiť iba tomu veriacemu, ktorý po dosiahnutí používania rozumu (prezumuje sa u toho, kto dosiahol podľa Kódexu kánonického práva 7. rok veku života) začína „pre chorobu alebo starobu ocitať v nebezpečenstve“ (kán. 1004, § 1), čiže nestačí hocijaká choroba, aby veriaci túto sviatosť mohol prijať. Každá osoba, ktorá prekročila vek 65 rokov, počas choroby aj mladšia, môže túto sviatosť prijať raz do roka, ak ju neprijala v poslednom období, t. j. najmenej rok, opakovane vtedy, ak sa choroba zhoršila alebo ide o blízke nebezpečenstvo smrti. Samozrejme sa pre prijatie sviatosti predpokladá stav v posväcujúcej milosti, teda sviatosť zmierenia, ak si je niekto vedomý ťažkého hriechu. Príležitosť k sv. spovedi: v pondelok až v stredu od 17 45 do 18 15, vo štvrtok a v piatok od 17 30 do 18 00, v sobotu a v nedeľu pred sv. omšami (podľa možnosti).
SPOVEDANIE STARÝCH A CHORÝCH: Do štvrtka, prosím, nahláste u mňa starých a chorých na predveľkonočné spovedanie v piatok dopoludnia. Zároveň budem pri tejto príležitosti udeľovať aj sviatosť pomazania chorých. V domoch je táto služba ponúkaná tým, ktorí ju skutočne nemôžu z dôvodu dlhotrvajúcej, prípadne momentálnej choroby alebo staroby prijať v kostole. Ostatní, ktorým je to možné, nech prídu, prosím, túto sviatosť prijať do kostola, keď bude vysluhovaná.
Počas Pôstu sme pozvaní v nedele o 14 00 v kostoloch farnosti k pobožnosti krížovej cesty, počas ktorej možno získať za obvyklých podmienok úplné odpustky. Ide o jedinečný spôsob, ako všetko ťažké a bolestivé v našom živote prepojiť s ukrižovaným Kristom a s mocou jeho lásky, ako otvoriť naše rany hojivému oleju jeho milosrdenstva. Kto by sa chcel zapojiť do týchto pobožností, nech sa prihlási pred ich začiatkom v nedele i v týždni pred sv. omšami v sakristiách kostolov.
V Pôstnom období sa zakazuje zdobiť oltáre kvetmi a hudobné nástroje sa dovoľuje používať len na udržanie spevu, čo zodpovedá kajúcemu rázu tohto obdobia. Výnimkou sú: nedeľa Laetare (Veseľ, sa; 4. pôstna), slávnosti a sviatky. Od začiatku Pôstneho obdobia až po Veľkonočnú vigíliu sa vo všetkých sláveniach vynecháva Aleluja.
Z príležitosti Jubilejného roka je na Nitrianskom hrade v Katedrále-Bazilike sv. Emeráma od 25. marca 2025 do 13. apríla 2025 možnosť vidieť vernú kópiu Turínskeho plátna.
Následne od 15. apríla 2025 do 31.10.2025 bude možné túto kópiu Turínskeho plátna vidieť v Diecéznom múzeu Nitrianskeho biskupstva.
Pokiaľ ide o ďalšie informácie ohľadom otváracích časov Nitrianskeho hradu, rezervácií do múzea, vstupného do múzea a pod., odporúčame okrem stránky diecézy sledovať aj stránku https://nitrianskyhrad.sk/
Nitrianska diecéza v Jubilejnom roku a v duchu intencií Svätého Otca Františka ako „Pútnikov nádeje“ pozýva mladých Nitrianskej diecézy v sobotu a v nedeľu 12.-13. apríla 2025, na stretnutie so svojimi o. biskupmi.
Stretnutie sa uskutoční v priestoroch Gymnázia sv. Cyrila a Metoda na Farskej ulici v Nitre.
Záujemcovia z radov mládeže od 14 rokov a tých, ktorí sa pripravujú na prijatie Sviatosti birmovania (aj od 13 rokov) sa môžu prihlasovať do nedele 6. apríla 2025 prostredníctvom FB stránky „Mládež Nitrianskej diecézy“, Instagramu “mladez_nr”, alebo na stránke www.psnitra.sk, kde nájdu prihlasovací formulár.
Prihlásenie je dôležité okrem iného aj pre zabezpečenie stravy a ubytovania.
Cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave ponúka kandidátom kňazstva ako aj laickým študentom a študentkám magisterské štúdium katolíckej teológie dennou formou.
Štúdium prebieha v Kňazskom seminári v Nitre. Záujemcovia o štúdium sa môžu elektronicky prihlásiť na štúdium do 30. apríla 2025 na stránke www.frcth.uniba.sk. Mladí muži, ktorí chcú ako kňazi slúžiť Bohu a ľuďom, si podávajú prihlášku aj do Kňazského seminára v Nitre na stránke www.ksnr.sk.
Nitrianska diecéza Vás počas jubilejného roka pozýva na púť po stopách nášho diecézneho patróna, sv. Andreja Svorada. Ako pútnik sa zúčastní aj nitriansky biskup, Mons. Viliam Judák, ktorý odovzdá relikvie sv. Andreja – Svorada pre farnosť Opatowiec, podľa tradície miesto narodenia sv. Andreja. Počas púte navštívime vzácne miesta ako Tropie, miesto spojené so životom nášho patróna, Krakow, Wadovice, Čenstochovú, Zebrzydowskú kalváriu, svetoznámu soľnú baňu – Velička a mnohé iné. Viaceré z miest, ktoré navštívime, sú obdarené jubilejnými odpustkami tak isto, ako aj rímske baziliky. Viac informácií a kontakt na prihlásenie sú na plagáte vo vývesných tabuliach pred kostolmi.
Asi mnohokrát sme sa už zastavili nad podobenstvom o márnotratnom synovi. Obraz návratu zbedačeného syna domov, jeho prijatia a objímajúcej lásky otca dáva veľkú nádej klesajúcim, zlyhávajúcim… Starší syn je z iného cesta. Je iste verný v plnení príkazov, ale jeho slová sa museli otca dotknúť úplne rovnako ako odchod mladšieho syna. Jeho srdce žije v strachu a možno dokonca v závisti tým, ktorí našli odvahu a utiekli z otcovho domu alebo sa tešia, až mu otcovo dedičstvo pripadne (starší syn bol dedičom otcovho majetku). Nie je tak o nič spravodlivejší ako mladší syn. Ale toto podobenstvo smeruje ešte inam. Omnoho viac svedčí o konaní otca než o spomenutých synoch. Ani jeden zo synov nie je de facto hodný otca. Mladší syn si to výslovne uvedomil. A predsa ich otec oboch miluje a s oboma jedná láskavo. Avšak toto jednanie môže zostať bez odpovede. Preto rozhovor so starším synom nemá jasný záver. Ako sa tento na prvý pohľad verný a poctivý syn zachová? Táto otázka je smerovaná nám, čitateľom, ktorí pravdepodobne patríme taktiež do radov „poctivých“. Nie je to však s nami rovnaké ako so starším synom?