Nemali by sme zabúdať na vlastnú osobnú a tiež spoločnú obnovu vo viere a láske a na vďačnosť za naše kresťanské povolanie. Plnosť posolstva spásy môže vstúpiť iba do otvoreného a pripraveného srdca.
Upratovanie kostolov: Horné Lefantovce č. domov 210–244, Dolné Lefantovce č. domov 60–79.
V pondelok v Horných Lefantovciach a v utorok v Dolných Lefantovciach budeme pokračovať duchovnou obnovou farnosti prostredníctvom katechézy Umenie byť hriešnikom v príprave na veľkonočné sviatky.
Po sv. omšiach počas týždňa si môžete nahlasovať úmysly sv. omší na ďalšie tri mesiace.
LITURGICKÝ PREHĽAD
18.–24.03.2024
PONDELOK
Horné Lefantovce o 18 00 za † Jozefa, Imricha a Julianu.
UTOROK Slávnosť sv. Jozefa, ženícha preblahoslavenej Panny Márie
Dolné Lefantovce o 18 00 za † Mons. Jozefa Mittucha, bývalého hornolefantovského farára-dekana, ktorý pôsobil v našej farnosti od 20. februára 1900 do 30. júna 1933. Zomrel 13. marca 1949 v 82. roku života na zaslúženom odpočinku v Nitre, kde bol 15. marca pochovaný na mestskom cintoríne. Sprevádzajme jeho dušu k Stvoriteľovi aj prostredníctvom osobných modlitieb, aby mohol mať plnú účasť na nebeskej liturgii..
STREDA
Horné Lefantovce o 18 00 za † Stanislava Báleša.
ŠTVRTOK
Dolné Lefantovce o 7 30.
Na konci sv. omše sa budeme modliť krížovú cestu.
PIATOK
Horné Lefantovce o 7 30 za † Alojza a Jána.
Na konci sv. omše sa budeme modliť krížovú cestu.
SOBOTA
Horné Lefantovce o 7 30.
NEDEĽA Palmová (Kvetná)– nedeľa Utrpenia Pána
Dolné Lefantovce o 8 00 za farnosť.
Horné Lefantovce o 10 00 za † kňaza – pavlína Mikuláša Turského. Bol kazateľom v kláštore sv. Jána Krstiteľa v Horných Lefantovciach. Cisár Jozef II. svojím dekrétom z roku 1782 zrušil všetky kontemplatívne rády. 20. marca 1786 sa jeho reforma o zrušení kláštorov dotkla aj pavlínov, ktorí museli kláštor opustiť (pôsobili vo farnosti od 15. stor.). Po zrušení rehole zostal v kláštore jediným pavlínom a bol menovaný za prvého farára farnosti, ktorú spravoval z kláštora 12 rokov, kde 46-ročný zomrel po krátkej chorobe 27. marca 1798. Vyprosujme mu spásu duše a spoločenstvo so svätými.
Možnosť pristúpiť k predveľkonočnej sv. spovedi bude v našej farnosti v piatok (22.03.) v Horných Lefantovciach i v Dolných Lefantovciach v čase od 16 30 do 17 30. Počas svätej spovede bude rozdávaná Eucharistia podľa potreby s príslušným liturgickým obradom, ktorý končí požehnaním.
V noci z 30. na 31. marca sa mení čas. O 02. hod. stredoeurópskeho času posúvame hodiny na 03. hod. letného času.
Kvetnou nedeľou sa začína Veľký týždeň. Spomienkou na Pánov vstup do Jeruzalema je slávnostná procesia s ratolesťami (u nás sú to bahniatka), ktoré sa požehnávajú na začiatku procesie. Deti a mládež, prípadne niekoľkí zástupcvia veriacich, sa pred sv. omšou zhromaždia pod chórom, odkiaľ začnú obrady sv. omše požehnaním bahniatok.
Tajomstvo umučenia a smrti Pána Ježiša nám dotvárajú pašie – rozprávanie o umučení Pána, ktoré si pozorne vypočujeme.
Blížia sa veľkonočné sviatky a s nimi i príprava na ne. Prosím tých, ktorí sa chcú aj počas tohtoročných veľkonočných sviatkov zapojiť do liturgie (čítania počas Veľkonočného trojdnia, komentáre alebo iným spôsobom), nech sa budúcu nedeľu po sv. omšiach prihlásia u mňa v sakristii. Bolo by vhodné i povzbudzujúce, keby jednotlivé čítania čítali rôzne vekové kategórie – mládež i dospelí – tak muži, ako aj ženy z celej farnosti.
Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta v Bratislave ponúka kandidátom kňazstva ako aj laickým študentom a študentkám magisterské štúdium katolíckej teológie dennou formou. Štúdium prebieha v Kňazskom seminári v Nitre. Záujemcovia môžu zaslať elektronickú prihlášku na štúdium do 30. apríla 2024 tak, ako je uvedené na stránke Bohosloveckej fakulty (www.frcth.uniba.sk). Mladí muži, ktorí chcú raz slúžiť Bohu a ľuďom ako kňazi, si podávajú prihlášku aj do Kňazského seminára v Nitre (www.ksnr.sk).
Plagát prihlášky do Kňazského seminára a na RKCMBF
Počas Pôstu sme pozvaní v nedele o 14 00 v kostoloch farnosti k pobožnosti krížovej cesty, počas ktorej možno získať za obvyklých podmienok úplné odpustky. Ide o jedinečný spôsob, ako všetko ťažké a bolestivé v našom živote prepojiť s ukrižovaným Kristom a s mocou jeho lásky, ako otvoriť naše rany hojivému oleju jeho milosrdenstva. Kto by sa chcel zapojiť do týchto pobožností, nech sa prihlási pred ich začiatkom v nedele i v týždni pred sv. omšami v sakristiách kostolov.
V Pôstnom období sa zakazuje zdobiť oltáre kvetmi a hudobné nástroje sa dovoľuje používať len na udržanie spevu, čo zodpovedá kajúcemu rázu tohto obdobia. Výnimkou sú: nedeľa Laetare (Veseľ, sa; 4. pôstna), slávnosti a sviatky. Od začiatku Pôstneho obdobia až po Veľkonočnú vigíliu sa vo všetkých sláveniach vynecháva Aleluja.
Vrcholí Pôstna doba ako čas duchovnej obnovy a reflexie našej viery. Stretávame Ježiša nie ako superhrdinu z filmov, ale ako niekoho, kto hovorí o svojej smrti. „Čo mám povedať? Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Veď práve pre túto hodinu som prišiel.“ Ako to kontrastuje s fanúšikmi, ktorí prišli za Filipom, aby mohli získať nejaký zážitok, vtedajšia „selfie“ s Ježišom. On ale nie je atrakciou, nie je príspevkom do poličky kuriozít z našich ciest. Buď bude v našich životoch hrať kľúčovú úlohu ako jediný most medzi nami a Bohom Otcom, alebo ho vôbec nestretneme.