Od 1. januára 2021 je na Slovensku úplne znemožnená účasť na verejných bohoslužbách. Duchovná blízkosť kňazov svojim veriacim sa pre verejných predstaviteľov stala zbytočnosťou. Ľudia si môžu v súlade s vyhláškou o výnimkách vybaviť veci po rôznych úradoch, zájsť do opravovne bicyklov, okuliarov, autoservisov a najnovšie na otvorené tržnice. Do chrámov za účelom sv. spovede, sv. prijímania alebo na farský úrad na duchovný rozhovor s kňazom pri rešpektovaní rovnakých hygienických predpisov ako pre iné úrady, nie je možné ani len v obmedzenom spôsobe. Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský napísal 26. marca 2021 ministrovi financií a poverenému ministrovi zdravotníctva Eduardovi Hegerovi v mene všetkých biskupov list tohto znenia:

          Vážený pán minister,

už rok robíme, čo je v našich silách, aby sme štátu pomohli v zápase s pandémiou.

Naše doterajšie prosby o najzákladnejší priestor pre duchovnú službu nepriniesli žiaden výsledok. Osobné stretnutie s pánom premiérom sa neuskutočnilo pre politické problémy.

Výkonná moc v krajine obmedzila náboženskú slobodu neprimeraným spôsobom. Kým lekári a vedci v konzíliách majú pre legitímne prejavy náboženskej slobody aj vo výnimočnom stave pochopenie, tieto sa pravdepodobne stali predmetom na výmenu pri politických súbojoch.

Vydržali sme aj neadekvátne obmedzenia a spôsoby zaobchádzania, lebo sme chceli (a stále chceme) podržať krajinu v boji. „Spolu to zvládneme“ sme nepokladali len za prázdne heslo. Rok sme sa zdržali akýchkoľvek kritík, hoci nás viacero komunikačných prejavov, ktorých sme boli svedkami, mrzelo.

Ignorovanie zásadných požiadaviek Cirkvi sa však stalo neudržateľné. Je zbytočné rozoberať, pod akým tlakom sme celé mesiace od ľudí, ktorí si žiadajú aspoň najzákladnejšiu duchovnú starostlivosť. Takú, ktorá sa jednoducho nedá poskytnúť cez televízor. Tíšime, upokojujeme, zmierňujeme, kde sa dá.

Štát ale neustále predlžuje úplný lockdown náboženského života a tak ľudia síce bez ťažkostí môžu stáť vedľa seba v doprave, v obchodoch, na výdajných miestach akéhokoľvek tovaru, pri výrobných linkách či v radoch na testovanie, ale do kostola a ani na sväté prijímanie už mesiace legálne prísť nemôžu. Z týždňa na týždeň na našu adresu rastú výzvy vzoprieť sa neprimeranosti opatrení.

Nesieme zodpovednosť za veriacich a nechceme dopustiť, aby ich ohrozilo brachiálne vynútenie obmedzení. Dôrazne však nesúhlasíme s nadmerným zasahovaním štátu do náboženského života v krajine a sme presvedčení, že dochádza k neadekvátnemu obmedzeniu náboženskej slobody, ktorá má byť v príslušnej miere rešpektovaná aj vo výnimočnom stave.

Chceli sme sa vyhnúť sporom a dúfali sme v ústretovosť štátu.

Vážený pán minister, napríklad včera sme zareagovali aj na Vašu ostatnú výzvu pomôcť seniorom s registráciou na očkovanie: Katolícka charita zriadila bezplatné číslo s rozsiahlym tímom ľudí v pozadí: kresťanské spoločenstvá mladých sa aktivizujú po celom území Slovenska. Viete, že naši kňazi a rehoľníci vytrvalo pomáhajú v nemocniciach. Stojíme pri ľuďoch, ktorí sú pandémiou najviac zasiahnutí. No odmietnutie garantovania ešte aj individuálnej pastorácie a aspoň minimálnej, presnými pravidlami stanovenej možnosti verejných bohoslužieb, je pre nás veľkým sklamaním.

Pritom naši susedia vôbec nemajú plošné zákazy bohoslužieb. Je známe, že vo viacerých krajinách sveta už súdy vyhlásili zásahy výkonnej moci štátu do náboženskej slobody za nezákonné či neprimerané. Naposledy v Škótsku. Hoci sme z našej strany neiniciovali kroky takouto cestou, naliehavo žiadame, aby Slovensko primerane rešpektovalo náboženskú slobodu a bralo ohľad na duchovné potreby svojich obyvateľov.

Mons. Stanislav Zvolenský, Bratislavský arcibiskup-metropolita, predseda KBS

 

Informačný servis nitrianskej diecézy