Nedeľa 5.4. |  Leah Sharibu, Nigéria

Príbeh mučeníkov

     „Hrdinka kresťanskej viery v 21. storočí a vzor pre mladšiu generáciu. Symbol silnej viery pre ľudí, ktorí sú dlhodobo prenasledovaní v severovýchodnej Nigérii,“ opisuje hrdinku kňaz Para Mallam.
Leah Sharibu, mladú 15-ročnú nigérijskú študentku, uniesli spolu s ďalšími študentkami islamistickí teroristi z hnutia Boko Haram 19. februára 2018 po tom, ako zaútočili na školu, kde Leah študovala. Dievčatá uniesli v meste Dapchi na severovýchode Nigérie.
„Boh koná veľké svedectvo prostredníctvom zajatia a odvahy Leah. Ani Boko Haram, ani žiadna sila na Zemi, duchovná alebo fyzická, nikdy nezničí kresťanstvo,“ uviedol kňaz Mallam.
Kým ostatné dievčatá prepustili po štyroch týždňoch, Leah zostáva naďalej v zajatí, pretože sa odmieta vzdať svojej kresťanskej viery a prestúpiť na islam.
„Moja výzva a otázka na Boko Haram je: Kde je ľudskosť?! Predstavte si, že Leah by bola vaša dcéra, páčilo by sa vám, keby jej niekto robil to, čo vy? Proti jej vôli a súhlasu? Boh nikdy nikoho nenúti konvertovať!“ avizuje otec Mallam.

Modlitba

     Dnes, na Kvetnú nedeľu, si pripomíname, ako zástupy ľudí oslavovali Krista ako svojho kráľa. Mnohí z nich však už zakrátko budú kričať: „Ukrižuj ho!“. Pane, my vieme, že ty si Kráľom, ktorý má zvrchovanú moc, no zároveň sa ponižuje a zomiera na kríži ako zločinec – aby sme sa v tebe mohli stať kráľovskými synmi a dcérami. Prosíme ťa, buď naším Kráľom odteraz až naveky. Amen.

     Tiež sa modlime, aby Leah Sharibu – ktorá sa nevzdala Krista ako svojho Kráľa – bola čoskoro prepustená na slobodu aj s ostatnými školáčkami, ktorých unieslo hnutie Boko Haram a stále ich drží v zajatí.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Sobota 4.4. |  23 obetí v katedrále na ostrove Jolo, Filipíny

Príbeh mučeníkov

     „Musíme posilniť vzťah medzi kresťanmi a moslimami, zjednoťme sa v modlitbách,“ vyzýva Jonathan Luciano, riaditeľ filipínskej národnej kancelárie ACN.
Katedrálu Panny Márie Karmelskej na ostrove Jolo zasiahli 27. januára 2019 dva bombové útoky. Prvá bomba explodovala o 8:45 počas slávenia nedeľnej svätej omše. Druhá explodovala na parkovisku pred katedrálou, kým sa bezpečnostné sily pokúšali reagovať na prvý výbuch. Medzi obeťami boli nielen civilisti, ale aj vojaci a policajti. K činom sa prihlásila džihádistická skupina Islamského štátu (ISIS).
Teroristický útok sa odohral po začatí mierového procesu, ktorého výsledkom mal byť moslimský autonómny región Bangsamoro. Tohto plebiscitu sa nezúčastnilo len Jolo. Následná tragédia si vyžiadala 23 obetí a vyše 112 zranených.
„Jedinou cestou k mieru pre moslimov a kresťanov je držať spolu. Nedovolíme, aby nás táto tragédia rozdelila a izolovala od zvyšku krajiny,“ dodáva Datu Sakul Tan, vodca mocného politického klanu, ktorý verí v dôležitosť kvalitného vzdelania poskytovaného Katolíckou cirkvou.

Modlitba

     Pane, prosíme ťa za náboženskú slobodu a toleranciu vo všetkých krajinách sveta. Dávaj nám milosť porozumieť, že žiadna viera či náboženské presvedčenie nemá byť dôvodom k pohŕdaniu druhými, alebo k akýmkoľvek prejavom nenávisti. Pomôž všetkým ľuďom navzájom sa rešpektovať a zameriavať sa nie na to, čo nás rozdeľuje, ale na to, čo nás spája. Amen.

     V niektorých oblastiach južných Filipín existuje veľké napätie medzi kresťanmi a moslimami. ACN v regióne podporuje niekoľko projektov medzináboženského dialógu a tiež ako prvá pomohla pri oprave a obnove katedrály po útoku z januára 2019.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Piatok 3.4. | otec Joseph Gor a otec Félix Tyolaha, Nigéria

Príbeh mučeníkov

     „Tým, že zabili kňazov, zabili všetko, v čo ako ľudia veríme a čo vyznávame…,“ uvádza v súvislosti s masakrou v Nigérii Independent Catholic News.
Fulani (kočovní pastieri, známi pre svoju krutosť a nenávisť ku kresťanom) zaútočili 24. apríla 2018 na farnosť svätého Ignáca v dedine Ukpor v štáte Benue.
K útoku došlo počas pravidelnej rannej omše o 5:30 ktorej sa zúčastňuje mnoho veriacich. Práve po začatí omše, kým stále prichádzali ďalší veriaci, do kostola vtrhla skupina ozbrojených mužov a začala strieľať. Zabili dvoch kňazov Josepha Gora a Félixa Tyolaha spolu s najmenej 17 ďalšími kresťanmi.
Otec Joseph 3. januára napísal status na svojom Facebooku: „Žijeme v strachu. Fulani sú stále okolo nás a nechcú odísť, nemáme sa ako brániť.“
Po útoku na kostol sa presunuli do mesta, kde zničili viac ako 60 obytných domov, obilných skladov, v podstate zničili všetko. Medzi obete patrí aj katechétka, predsedníčka pastoračnej rady a riaditeľka jedinej strednej školy v meste.

Modlitba

     „Milujem ťa, Pane, moja sila; Pane, opora moja, útočište moje, osloboditeľ môj.“ Pane, ty si naozaj našou najväčšou silou a najmocnejšou oporou. Si nám nablízku vždy – aj v tých najťažších chvíľach. Prosíme ťa, pomáhaj obetiam extrémizmu a udeľ večný odpočinok svojim verným. Taktiež ťa prosíme, posilňuj našu vieru a uč nás spoliehať sa na teba v každej situácii. Amen.

     Problémy, ktorým čelí cirkev v Nigérii, sú obrovské a kresťania sa opakovane stávajú obeťami islamistických extrémistov. Cirkev napriek tomu funguje ďalej a rozrastá sa.
Semináre veľmi potrebujú našu podporu, aby mohli prijať všetkých potenciálnych kandidátov. ACN podporuje niekoľko seminárov v Nigérii, vrátane diecézy Jos, ktorá má v súčasnosti 69 seminaristov.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Štvrtok 2.4. | biskup Stefano Li Side, Čína

Príbeh mučeníka

     „Jeho život v tichosti hovorí viac ako tisícky slov. Jeho slová a činy sú nám vzorom, ktoré sa zapíšu do histórie.“ Takýmito slovami zhrnul ťažký a obetavý život biskupa oficiálny kňaz diecézy Tianjin, ako uvádza portál Asia News.
Biskup Stefano Li Side z Tianjinu v Čínskej ľudovej republike väčšinu života strávil v domácom väzení. Nikdy nespochybnil svoju vernosť k Svätej stolici, čo bolo dôvodom jeho zatknutia.
V pracovných táboroch strávil 17 rokov. V roku 1992 ho úrady premiestnili do domáceho väzenia v dedine Liang Zhuanghzi severne od hory Panshan v provincii Ji Zhou, kde zostal až do svojej smrti.
Počas všetkých tých rokov mohol chodiť iba do nemocnice, samozrejme, sprevádzaný políciou. Ihneď po jeho zotavení ho eskortovali naspäť do jeho domu v horách.
Úrady si mysleli, že keď ho dajú na čo najviac odľahlé miesto, ľudia na neho zabudnú. Opak sa stal pravdou. Napriek vzdialenosti ho začalo navštevovať čoraz viac veriacich.
Bol hlboko zasvätený Márii a veľmi pozorne sledoval evanjelizáciu a poslanie Cirkvi. V roku 1994 založil Kongregáciu sestier Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie.
Venoval sa tým, ktorí to najviac potrebovali. Muž plný modlitby žil úplne oddane Bohu v chudobe a hlbokej pokore. Vždy vyzýval veriacich, aby rešpektovali zákony krajiny a pomáhali chudobným. Nikdy sa nesťažoval na bolestivé chvíle, ktoré poznačili jeho dlhý život. Práve naopak – vnímal ich ako Božiu vôľu.
Zomrel 8. júna 2019 vo veku 92 rokov. Čínske komunistické úrady mu nedovolili verejný pohreb ani pohreb na katolíckom cintoríne. Jeho telo bolo po smrti umiestnené v márnici a nie v katedrále sv. Jozefa (Xikai) v Tianjine. Dokonca ani na jeho náhrobnom kameni nie je uvedené, že bol biskup, ale iba kňaz.
Diecéza v Tianjine má okolo 100-tisíc veriacich, o ktorých sa stará 40 oficiálnych a 20  kňazov v tajnosti. Patrí tam tiež 40 oficiálnych a 20 skrývaných rehoľných sestier.

Modlitba

     Pane, prosíme ťa za spásu duše a večnú blaženosť pre biskupa Stefana z Číny, ktorý bol pre mnohých veriacich príkladom vytrvalej služby a pokory. On ti zostal verný v každom utrpení a svojím životom svedčil o oddanej láske pastiera k svojmu ľudu. Prosíme ťa, aj nám daruj pokoru a pomôž nám v nej rásť, aby sme mohli už dnes na zemi budovať tvoje Nebeské kráľovstvo. Amen.

     Ako povedal pápež Benedikt XVI.: „Cirkev v Číne v tomto okamihu potrebuje predovšetkým modlitby. Ako prvé vyzývam všetkých čínskych katolíkov, aby pokračovali a zintenzívnili svoje modlitby najmä k mocnej Panne Márii. Je taktiež potrebné prijať záväzok zo strany všetkých katolíkov na celom svete a modliť sa za cirkev v Číne. Títo katolícki veriaci majú právo na naše modlitby a potrebujú ich.“

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Streda 1.4. | 196 zabitých kresťanov na Veľkonočnú nedeľu

Príbeh mučeníkov

     Radosť z Veľkej noci vystriedal šok a smútok. Kresťania na Srí Lanke prešli veľkou skúškou práve na Veľkonočnú nedeľu 21. apríla 2019. Islamistickí teroristi zaútočili na dva katolícke a jeden evanjelický kostol a hotely, pričom zabili viac ako 310 ľudí a 500 zranili.
Série bombových útokov sa začali približne o 8:45 v hlavnom meste Kolombo výbuchom v historickom kostole sv. Antona, považovanom za svätyňu krajiny, kde o život prišlo 54 ľudí. Je to najznámejší katolícky kostol v krajine. Približne o 45 minút neskôr bol zasiahnutý druhý katolícky kostol sv. Sebastiána v Negombe, kde zomrelo 114 ľudí. Následne bomba vybuchla v evanjelickom kostole Batticaloa, na východnom pobreží krajiny, kde zomrelo 27 ľudí.
„Cítime hlboký smútok a šok nad utrpením a tragédiou spôsobenou nevinným obetiam, obzvlášť tým, ktorí sa v kostoloch na Veľkonočnú nedeľu zhromaždili modliť sa a sláviť vzkriesenie nášho Pána Ježiša Krista,“ napísal vtedy za ACN Philipp Ozores.
Džihádisti si svoje ciele vybrali úmyselne. Katolícky kostol sv. Antona v Kolombe je jedným z najvýznamnejších kostolov na Srí Lanke a zároveň národnou svätyňou navštevovanou tisíckami ľudí, vrátane mnohých turistov.
Bombové útoky neboli jediným šokom. Ďalší prišiel, keď sa zistilo, že útočníci pochádzali z najvyšších spoločenských vrstiev. Najmenej dvaja z nich dostali zahraničné vzdelanie a pochádzali z jednej z najbohatších rodín v Kolombe, ako uvádza CNN. Polícia si myslí, že útočníci patrili k miestnej extrémistickej organizácii National Tawheed Jamath.

Modlitba

     Pane, Ty si nám všetkým skrze svoju smrť a zmŕtvychvstanie daroval večný život. Dávaš nám možnosť s dôverou prijať tento tvoj dar a zostať Ti verný aj napriek pokušeniam. Tiež nás však nechávaš slobodných odmietnuť a na tvoje miesto povýšiť seba. Pane, prosíme Ťa, pomôž nám každý deň robiť tie správne rozhodnutia a zachrániť si tak život pre večnosť s Tebou. Amen.

     Medzi obete tragédie patria aj pozostalí, ktorí prišli o svojich blízkych. Ľudia, ktorým zranenia často menia život, siroty, rozdelené rodiny a ľudia, ktorí utrpeli ťažké fyzické alebo emocionálne traumy. Všetci títo ľudia potrebujú našu pomoc. A zároveň je potrebné pomáhať, sprevádzať a riadiť celú kresťanskú komunitu. ACN pomáha všetkým obetiam a ich rodinám prostredníctvom miestnej cirkvi pri hľadaní uzdravenia, sociálnej a psychologickej pomoci.
Za posledné roky ACN do projektov na Srí Lanke investovala viac ako 8 miliónov eur. Tieto prostriedky sa použili na budovanie kresťanských zariadení, na masové štipendiá pre kňazov,  vzdelávanie a dostupnosť kresťanskej literatúry. Po teroristických útokoch sa ACN angažuje v posilňovaní dlhodobej pastoračnej pomoci v krajine, ktorá pomáha liečiť rany a vracia dôveru a nádej farnostiam.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Utorok 31.3. | otec Albert Toungoumale-Baba

Príbeh mučeníka

     „Naša krajina je zranená a trpí. Prosím modlite sa za nás bez prestania tak, ako nás učil Ježiš. Prosím, modlite sa za nás každý deň!“ S touto prosbou sa obrátil otec Albert na nadáciu ACN a jej dobrodincov, zatiaľ čo neprestajne pracoval na mieri vo svojej krajine a vo farnosti vítal tisíce utečencov.
Na kostol Panny Márie Fatimskej v hlavnom meste Bangui zaútočila 1. mája 2018 skupina ozbrojených mužov z moslimskej štvrti, kým otec Albert spolu s množstvom katolíckych veriacich slávil svätú omšu na sviatok patróna robotníkov svätého Jozefa. Útočníci hodili do zhromaždenia ručné granáty, pričom zabili 15 ľudí, vrátane samotného otca Alberta, a zranili okolo 100 ďalších prítomných.
Otec Albert Baba, ktorý zomrel vo veku 71 rokov, bol známy svojou angažovanosťou za mier v Stredoafrickej republike. Bol hlboko zapojený do riešenia minulých kríz vrátane rokov 1995 a 1996. V tom čase bol tajomníkom Komisie pre spravodlivosť a mier arcidiecézy Bangui, ako informuje WorldWatchMonitor.

Modlitba

     Pane, ty držíš v rukách svoje stvoriteľské dielo a s láskou sa oň staráš. Ukazuješ nám, že každý človek je v tvojich očiach nesmierne vzácny. Prosíme ťa, nakloň ku nám svoj sluch v čase súženia. Prijmi naše pokorné obety a modlitby, ktoré ti prinášame za trpiacich kresťanov. Neprehliadni prosbu ani jedného zo svojich maličkých. Amen.

     ACN na tento útok okamžite zareagovala. Obetiam a pozostalým vo farnosti Panny Márie Fatimskej sme poskytli núdzovú pomoc. V roku 2019 naša organizácia pokračovala v zasievaní nádeje podporou školení seminaristov, sponzorovaním duchovných obnov pre približne 50 pastoračných pracovníkov, poskytovaním pokračujúcej formácie 45 kňazom a založením diecéznej rozhlasovej stanice v Bangui, ako aj ďalšími projektami, akými sú napríklad oprava nádrže na dodávku vody pre seminár.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Pondelok 30.3. | William Quijano, El Salvador

Príbeh mučeníka

     „Pamätám si ho vždy usmiateho, ani si ho neviem predstaviť smutného. Bol veselý, vtipný, prežíval intenzívnu radosť,“ spomína na Williama jeho kamarát.
Latinská Amerika hľadá samú seba. K starým nevyriešeným sociálnym problémom pribúdajú nové, ako napríklad vznik drogovej mafie. Takto sa zrodil aj Maras –  gangy, ktoré lákajú nové, nedostatočne vzdelané generácie z chudobného prostredia, bez koreňov či jasných vyhliadok do budúcnosti. V krajine narastá počet vrážd, hazard a násilie. Gangy nahrádzajú chýbajúce zázemie a  túžbu po úspechu a bohatstve.
Komunita Sant´Egidio sa snaží byť alternatívou, ktorá sa stará o ohrozených mladých ľudí už desaťročia. Uvedomila si, že výzva, ktorej treba čeliť, je záležitosťou sociálnej štruktúry, otcovstva a autority. Ich školy mieru sa snažia ponúkať vzdelávanie, budovať úctu a pomáhajú začleniť sa mladým ľuďom.
William, ktorý v 14 rokoch prišiel o otca, sa s touto komunitou prvýkrát stretol v 16 rokoch. Oddane pomáhal v „Škole mieru“, vzdelávacom centre Komunity svätého Egídia pre chudobné deti v Barriu Apopa na predmestiach San Salvadoru.
„Svet je plný násilia, preto musíme budovať mier. Musíme mať odvahu byť učiteľmi, pretože krajina, ktorá nemá školy ani učiteľov, je beznádejná a bez budúcnosti. Školy mieru sú svätyne, cez ktoré môžeme kontrolovať násilie a chudobu,“ napísal William.
Williama Quijana zabili, keď sa vracal domov 28. decembra 2009. Jeho mama počula na ulici krik, ale keď dobehla, nemohla už nič spraviť. Po príchode do nemocnice William vo svojich 21 rokoch zomrel. Zastrelili ho členovia jednej z násilných skupín organizovaného zločinu, ktorí vykorisťujú mladých ľudí žijúcich v chudobných mestských oblastiach Strednej Ameriky.
Na oficiálnej stránke Komunity svätého Egídia spomínajú aj na jeho otcovstvo. „Niekedy ho mladí ľudia nazývali „papa Samy“. Bol to vtip, ale mladí ľudia cítili, že ich William naozaj miloval a chránil. Cítili sa pri ňom v bezpečí. To pravdepodobne prekážalo tým, ktorí chceli mať kontrolu nad mladými ľuďmi v Apope. Možno práve to je dôvod, prečo sa stal William ich terčom.

Modlitba

     Pane, prosíme ťa za všetkých mladých ľudí, ktorí hľadajú naplnenie vo svojom živote. Požehnávaj tých, ktorí sa cítia osamelí či stratení a priveď ich na cestu k skutočnému šťastiu. Uzdrav tých, ktorí si v sebe nesú zranenia z minulosti a pomôž im prijať krásu i krehkosť svojej ľudskosti. Prosíme ťa, naplň srdcia mladých neutíchajúcou túžbou po tebe. Amen.

     Salvádor je jednou z najmenej stabilných krajín na svete. Rodina a mladí ľudia predstavujú dva základné piliere, ktoré sú kľúčové pre budúcnosť krajiny.
ACN pomáha mladým, ktorí chcú zasvätiť svoj život práci pre ostatných, vrátane 31 študentov teológie zo štyroch rôznych diecéz, ktorí v súčasnosti študujú v Seminári svätého Oskara Arnulfa Romera, ktorý tiež zasvätil svoj život boju proti útlaku najchudobnejších z chudobných.

Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi

Informačný servis nitrianskej diecézy