19.04.2020
Dnes o mladom, odvážnom kňazovi Angelovi Colmenaresovi vo Venezuele
Kríza vo Venezuele má mnoho tvárí. Medzi nimi sú tváre drobnej skupiny, o ktorej v médiách takmer nikdy nepočujete: tváre služobníkov Cirkvi.
Cirkev vo Venezuele trpí spolu so zvyškom populácie. „Učím deti v škole a prevzal som aj pastorálnu starostlivosť v nemocnici, aby som si zabezpečil aspoň základné podmienky na prežitie. Tiež vyučujem v seminári. Kombinácia týchto prác ma aspoň trocha drží finančne nad vodou,“ vysvetľuje otec Angel Colmenares, mladý kňaz z farnosti Catia La Mar.
„V takýchto ťažkých časoch číha všade okolo mňa pokušenie. Najhoršie pokušenie zo všetkých je zmierenie sa s danou situáciou a rezignovanie na možnosť zmeny.“
Otrasná ekonomická situácia zvádza kňazov k odchodu z krajiny, priznáva otec Angel. Podľa štatistík OSN odišli za posledné roky z Venezuely už vyše štyri milióny ľudí. „My kňazi tiež cítime toto pokušenie. Koniec-koncov, aj inde potrebujú duchovenstvo. Navyše, máme tu rodiny – rodičov a súrodencov. Keďže sú v zlej situácii, odchod do inej krajiny je možnosť, ako finančne pomôcť aj im.“
Napriek tomu otec Angel vo svojej farnosti ostáva. A nielen to – s jemu typickým úsmevom každý deň prechádza uličkami štvrte Catia la Mar a zdraví sa s farníkmi.
„Povzbudzujem každého, aby bol neustále šťastný a pripravený po celom susedstve šíriť správu o tom, že Pán je tu. Pán prišiel a zachránil nás, radujme sa! Prikázanie, o ktorom Ježiš neustále rozpráva, je prikázanie radosti. Povedal: Radujte sa! Pán chce, aby sme sa radovali a aby sme našu radosť z viery ukazovali celému svetu. Napriek ťažkostiam, ktoré zažívame,“ hovorí.
Modlime sa
Pane, ty si vládca nad všetkým – dobrým aj nad zlým. Láskavo vyslyš prosby kňazov po celom svete, ktorí často v ťažkých podmienkach neochvejne hlásajú tvoje Evanjelium, aby čím viac ľudí priviedli do svetla spásy, ktorú si nám svojim Zmŕtvychvstaním vykúpil. Amen.
Otec Angel je jedným zo 46 000 kňazov, ktorých každý rok podporíme pomocou omšových milodarov. Svätú omšu na Váš úmysel si môžete dať vyslúžiť aj Vy. Pomôžete tým práve kňazom ako Angel, pre ktorých je Váš dobrovoľný milodar často jediným príjmom.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
18.04.2020
Dnes o mladých študentoch zo seminára Panny Márie Fatimskej v Nikaragui
Zatiaľ čo v západnej Európe je problémom postupné vymieranie kňazov a nedostatok nových kňazských povolaní, Seminár Panny Márie Fatimskej v Nikarague čelí úplne inej výzve. V dôsledku konfliktu, ktorý za sebou zanechal už stovky obetí a otriasa celou krajinou, hrozí úbytok seminaristov.
Nie však preto, že by neboli záujemcovia. Miestna cirkev potrebuje našu podporu, aby bola schopná pokračovať v ich formácii a aby ani jeden mladý muž nemusel zanechať svoje povolanie iba pre nedostatok finančných prostriedkov. „Potrebujeme toho veľa pokryť, napríklad náklady na stravu a cestovanie, ale naším najťažším bremenom je údržba budovy seminára a náklady na svetlo a ostatné energie, ktoré vzhľadom na nedostatok prostriedkov v celej krajine neustále rastú,“ hovorí otec Francisco Tigerino, rektor Seminára Panny Márie Fatimskej v Managua.
Aj seminarista Engels Mauricio už kvôli kríze v krajine čelil mnohým ťažkostiam. „Uvedomujem si, že posledné roky boli pre moju rodinu kvôli situácii v krajine veľmi náročné. No napriek tomu sa ako Cirkev neustále posúvame dopredu a udržujeme živého ducha kresťanskej nádeje – pretože v Kristovi môžeme všetko. Naši biskupi sú aj naďalej strážcami nášho národa, ktorí Boží ľud vyučujú a sprevádzajú.“
Modlime sa
Pane, my vyznávame tvoje definitívne víťazstvo nad hriechom a smrťou. Dovoľ nám v tomto veľkonočnom čase vstúpiť do nesmierneho tajomstva tvojho Zmŕtvychvstania a pomôž nám hlbšie mu porozumieť. Chceme žasnúť nad tvojím dielom spásy a chváliť ťa zaň z celej svojej sily. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
17.04.2020
Mandalena Trgovčević je mladá žena z Bosny, ktorá slúži v mládežníckom centre Jána Pavla II. v Sarajeve. Pomáhala ako dobrovoľníčka pri návšteve pápeža Františka v roku 2015.
Prinášame Vám úryvok z posolstva, ktoré napísala prostredníctvom ACN pre mladých ľudí, ktorých osudy sú nie len na Balkáne poznačené drastickou minulosťou ich regiónu.
„Milí mladí priatelia, nikdy sme neboli silnejší ako dnes, keď ľudia odmietajú veľa skutočných hodnôt. Žijeme vo svete, v ktorom nás mnohí podceňujú a neveria v našu budúcnosť. Môžeme im pripadať ako stratené ovce.
Ukážme našej krajine a svetu, akí sme silní! Nasledujme kroky pokoja a mieru s úsmevom na tvári. Kráčajme za Ježišom – človekom, ktorý v nás verí – aby sme obstáli vo výzvach, bojovali proti beznádeji a priniesli svetlo do našej krajiny a do celého sveta.
Spojme sa v ohlasovaní Krista, v láske k Cirkvi a k blížnym! Som presvedčená, že keď sa spojíme vo viere v Ježiša, stretnutie s ním z nás urobí najväčšiu silu na svete.“
Modlime sa
Pane Ježišu, prosíme Ťa za mladých ľudí celého sveta, no najmä z krajín, ktoré trpeli vojnou, nepokojmi, či stratou svojich koreňov. Daj, aby mladí ľudia nabrali odvahu svedčiť o Tebe svojím životom a boli svetlom tohto sveta. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
16.04.2020
Územie Ninivských plání v Iraku, ktoré sa v lete 2014 stalo miestom invázie a epicentrom bojov takzvaného Islamského štátu (ISIS), sa doteraz spamätáva z rozsiahleho spustošenia.
Dnes – po niekoľkých rokoch odhodlania a vytrvalej práce – sa vďaka celostnému programu pomoci začína na Ninivskú planinu vracať skutočná nádej a život.
„Zdá sa, že Irak sa vracia k istému stupňu normálnosti,“ hovorí otec Jens Petzold, 58-ročný rodák z Berlína, ktorý už ôsmy rok vedie chaldejský katolícky kláštor Deir Maryam El-Adhra (Kláštor Panny Márie) v meste Sulaymaniyah v kurdskej oblasti Iraku. „Treba však ešte veľa urobiť pre to, aby sa kresťania mohli vrátiť do svojich domovov na Ninivskej planine,“ dodáva.
V súčasnosti už tento región nepotrebuje najakútnejšiu pomoc v núdzi, a preto sa otec Petzold spolu s kláštornou komunitou plánuje vrátiť k pôvodnej misii: podpore kresťansko-islamského dialógu v duchovnej aj intelektuálnej rovine.Vzdelanie podľa nich pomôže odstrániť jazykové bariéry, korupciu, náboženskú neznášanlivosť, i mnohé predsudky.
„Netvrdíme, že budeme schopní zmeniť realitu Blízkeho východu, ale urobíme prvé kroky v tých oblastiach, v ktorých je to pre nás dostupné. Zameriavame sa na mladých dospelých, ktorí potrebujú vzdelanie. Chceme rozšíriť ich obzory,“ objasňuje. A zároveň k aktuálnej situácii dodáva: „Jediným riešením je dialóg a zmierenie.“
Modlime sa
Pane Ježišu, ďakujeme ti za nádej, ktorú každý deň vnášaš do našich životov. Prosíme ťa, pomáhaj nám spočinúť a zotrvať v nej aj v tých náročnejších chvíľach. Daj nám schopnosť rozlíšiť tvoj hlas a s odvahou urobiť prvý krok k naplneniu tvojej vôle. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
15.04.2020
Santos je katechétom a pochádza z Južného Sudánu. Spolu s 2 miliónmi iných ľudí, aj on musel utiecť zo svojej vlasti pred vojnou. Dnes žije spolu s ďalšími utečencami v Ugande, kde je pre nich zriadené miesto na život. V regióne, ktorý obývajú, ich žije asi 300 tisíc.
„Mnohí z nás nikdy nezažili mier,“ hovorí. „Volajú nás ‚stratená generácia‘ – ľudia, ktorí nemajú žiadnu životnú perspektívu. Stratili sme rodiny, stratili sme domov a naše životy sa nám rozpadli pred očami.“
Keďže medzi utečencami je stále nedostatok kňazov a zasvätených, Santos sa pridal ku katechétom a každý deň slúži veriacim, aby neostali bez akejkoľvek duchovnej služby.
„Naši chlapci a mladí muži, ktorí tu s nami žijú boli často odvedení vojenskými organizáciami proti svojej vôli a boli trénovaní na zabíjanie. Nestačí im dať jedlo a strechu nad hlavou. Musíme im pomôcť vrátiť sa k normálnemu životu. To je možné jedine tak, že im dáme Ježiša.“
Modlime sa
Vzkriesený Ježišu, prosím Ťa za dar viery pre všetkých, ktorí trpia v občianskych vojnách a musia utekať z domovov. Pomôž im nájsť zmysel života, daj im silu vytrvať v ťažkostiach a byť svetlom viery pre ich blížnych. Daj, aby sme si vážili slobodu a mier, vďaka ktorým môžeme žiť našu vieru bez ohrozenia. Amen.
Santos dostáva formáciu katechétu vďaka dobrodincom ACN v centre, ktoré sa volá Emauzy. Potom navštevuje ľudí v usadlostiach, vyučuje a rozdáva sväté prijímanie.
„Musíme byť dobre vzdelaní a vytrénovaní. Len tak sa nám podarí dať našim ľuďom zmysel života,“ uzatvára svoje svedectvo.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
14.04.2020
Etiópia je jednou z prioritných krajín, ktorým pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi poskytuje pravidelnú a intenzívnu pomoc.
Miestnych obyvateľov totiž ohrozujú fundamentalisti a násilné protesty, no taktiež povery a mnohé ďalšie problémy, ako napríklad nefunkčné školstvo a zdravotníctvo, či bezdomovectvo mladých ľudí.
Katolícka cirkev je pre Etiópiu doslova útočiskom a zdrojom živej nádeje. Má výrazný misijný charakter a na mnohých miestach sa k nej domorodí obyvatelia sami obracajú, pretože vnímajú jej otvorenú a láskavú náruč.
Príkladom toho sú sestry vincentínky, ktoré sa starajú o deti a mládež z ulice, ale taktiež pomáhajú chorým, ľuďom nakazeným vírusom AIDS, a prevádzkujú v diecéze Adigrat očnú kliniku.
Sestra Medhin Tesfay hovorí: „Našim pacientom poskytujeme zdravotnú starostlivosť, ale taktiež je dôležité počúvať ich a poskytnúť im pomoc v iných oblastiach – napríklad v emocionálnej či spirituálnej.“
Život je podľa sestry Medhin nezmyselný, ak sa nestaráme v prvom rade o svoju dušu. Preto vraví, že hlavnou úlohou Cirkvi je ohlasovanie evanjelia: „Musíme navrátiť Krista do centra našich životov. Nezáleží na tom, akým všemožným charitatívnym činnostiam sa Cirkev venuje, duchovná oblasť musí byť vždy na prvom mieste.“
Modlime sa
Pane, chceme k tebe dnes priľnúť tak, ako si ty priľnul ku každému človeku. Chceme ti odovzdať svoje srdce, myseľ i dušu. Prosíme, príď a ži v nás, aby sme aj my mohli žiť v tebe. Pomôž nám odovzdať ti všetko, čím sme. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
13.04.2020
Burkina Faso je málo rozvinutým štátom, ktorý sa nachádza vo vnútrozemí Západnej Afriky. V časoch, keď túto krajinu trýzni neutíchajúce násilie a terorizmus, Kongregácia Sestier Nepoškvrneného počatia zostáva naďalej stáť pri svojich ľuďoch, aby vydala dôležité svedectvo viery a milosrdnej lásky.
Sestry každý deň prijímajú utečencov, a to najmä manželky tých, ktorí boli zavraždení – teroristi totiž zabíjajú hlavne mužov (ale aj deti a starších ľudí).
„Títo ľudia potrebujú chlieb, vodu a trochu mydla,“ vysvetľujú sestry Pauline a Marie-Bernadette. „Po tom všetkom, čím si prešli, však predovšetkým potrebujú súcitné načúvanie, prejav nehy a uistenie, že sú milovaní. Hoci len na jediný deň.“
Hoci by z bezpečnostných dôvodov mohli zo svojho pôsobiska odísť, sestry komunity zatvárať nechcú. Vedia, že ľudia sú už aj tak naplnení strachom a ak by videli rehoľníčky odchádzať, cítili by sa skutočne opustení.
„Dôverujeme v Božiu prozreteľnosť,“ tvrdia odhodlane. „Vieme, že Pán nás miluje a pomôže nám prekonať tieto trápenia. Nestrácame ducha nádeje a odmietame upadnúť do zúfalstva.“
Modlime sa
Zmŕtvychvstalý Ježišu, dôverujeme ti celým svojím srdcom, dušou i mysľou. Ty si porazil všetko zlo sveta. Daruj nám nádej a pomáhaj nám upierať svoj zrak na slávu, v ktorej nás očakávaš. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi
12.04.2020
Pôstny Kalendár skončil. Dnes Vám posielame prvý príbeh radosti v čase našej krízy. Je o otcovi rodiny, ktorého nespravodlivo uväznili pre jeho vieru. Neprišiel však o ňu, práve naopak.
Bhaskar Sunamajhi (43) je jedným zo siedmich kresťanov, ktorí boli v roku 2008 falošne obvinení a odsúdení za vraždu vodcu hinduistov v provincii Kandhamal v indickom štáte Urísa.
V decembri 2019 bol spolu so šiestimi ďalšími obžalovanými kresťanmi po 11 rokoch väzenia prepustený na kauciu.
Tento prípad nebol v Indii ojedinelý. India je síce formálne sekulárna krajina, hovorí sa o nej aj ako o najväčšej demokratickej krajine na svete. No v realite sa vláda nikdy neštítila využiť náboženskú kartu, najmä v čase, keď klesla jej popularita.
„Bol som nesmierne šťastný, keď som mohol stráviť Štedrý večer s Bibliou v ruke a na slobode v našej dedine. Bolo tiež neuveriteľné vidieť, že môj syn sa za tých jedenásť rokov stal vyšším než ja. Som rád, že som opäť so svojou manželkou Debaki, s príbuznými a ľuďmi z dediny. Ďakujem Bohu za slobodu,“ hovorí Bhaskar.
Modlime sa
Zmŕtvychvstalý Ježiš, ďakujeme Ti, že si nám svojím utrpením priniesol slobodu od všetkých pozemských starostí a utrpení. Dnes vieme, že nás nič nemôže odlúčiť od tvojej lásky. Prosíme Ťa spoločne za všetkých, ktorí trpia neslobodou, aby v Tebe mali nádej. Amen.
Copyright © 2020 ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi