1. symbol krstu – kríž

 

IMG 4027 1

     Pri vysluhovaní sviatosti krstu kňaz urobí znak kríž na čelo krstenca a potom vyzve rodičov a krstných rodičov, aby aj oni poznačili dieťa na čele znakom Krista, nášho Spasiteľa. Kríž – to je prvé vyznanie viery. Kríž je Kristus. Zdá sa, že prežehnanie je obyčajným úkonom, ale má nádhernú symboliku. Najskôr sa dlaňou dotknem čela. Je dôležité, keď viera myslí:-) Je to rozhodnutie, že chcem Boha a jeho pravdy spoznávať a uvažovať o nich. Potom sa dlaňou dotknem hrude. Tam je srdce. Nech nám pripomína najväčšie prikázanie milovať Pána Boha celým srdcom, dušou, silou, mysľou. Potom sa dlaňou dotknem najskôr pravého a potom ľavého pleca. Chcem svoju vieru prinášať druhým – vydávať svedectvo. Zároveň je to môj záväzok zobrať každý deň svoj kríž a nasledovať Krista. Pri samotnom krste kňaz pri liatí vody povie slová: „(Meno), ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého…“ Sú to tie isté slová, ktoré vyslovujeme vždy, keď sa prežehnávame. Každé prežehnanie je teda pripomenutím nášho krstu – som kresťan, patrím Kristovi. Nesiem na sebe jeho znamenie.
Chcem pripomenúť aj tie malé krížiky, ktorými si značíme čelo, pery a hruď, keď sa číta sväté evanjelium pri sv. omši. Pre nás je to výzva, aby sme nad Božím slovom uvažovali (čelo), ohlasovali ho (pery) a zachovávali ho (srdce).
Kríž má vždy dve ramená. Zvislé rameno ukazuje na nebo. Tam smerujeme. Vodorovné rameno ukazuje na druhých. Životom nejdeme sami, ale spolu s druhými. Chceme spolu kráčať za Ježišom. V našej krajine nájdeme kríž na viacerých miestach – na cintorínoch, v našich záhradách, kríže sú pri cestách a na poliach, v parkoch, na vrchoch a na vežiach našich kostolov. Sú umiestnené aj v niektorých inštitúciách – v školách, v nemocniciach, na úradoch, lebo sú znakom nádeje, pravdy, lásky a odpustenia. Je to znamenie, že sme kresťanská krajina a hlásime sa k hodnotám Kristovho evanjelia. Chráňme si tieto hodnoty a obhajujme ich. Majme v úcte vždy aj Kristov kríž.

Konkrétne predsavzatia: 1. Máte doma kríž? Dajte ho dnes na čestné miesto, alebo si ho vyzdobte. 2. Ako robíš znamenie kríža? Nech je to vždy dôstojné. Je to Tvoje vyznanie viery. 3. Vysvetli niekomu, čo znamená symbol prežehnania. 4. Vždy si dajte navzájom kríž na čelo a žehnajte sa. 5. Aj v našej farnosti máme zvýraznený symbol kríža – Kaplnku Povýšenia svätého Kríža v Dolných Lefantovciach s kryptou pre zosnulých z rodiny Bartakovičovej. Pomodlite sa dnes za duše zosnulých i za našu farnosť. 6. Urobte si v priebehu týždňa vychádzku k nejakému krížu a proste pri ňom Pána Ježiša za seba a svojich blízkych o silu žiť podľa krstných sľubov. 7. Možno si spomenieš aj na nejakú peknú pieseň s témou Kristovho kríža, napr. Kríž je znakom spásy.


2. symbol krstu – olej

 

olio olive

     Pri krste sa používa čistý olivový olej. Požehná ho biskup na Zelený štvrtok pri svätej omši, ktorá sa volá „svätá omša svätenia olejov“. Pri krste sa pomazanie uskutočňuje na hruď dieťaťa. Je to z dôvodu dvojitej symboliky. 1. Ako v bežnom živote má olej liečivé a hojivé účinky a človek sa potom cíti silnejší, tak krstom sa nám odpúšťa dedičný hriech a všetky hriechy, tzn. naša duša je „zahojená“ po hriechoch Kristovou milosťou. 2. V staroveku sa zvykli zápasníci natrieť olejom, aby boli šmykľaví a protivník ich nemohol chytiť. Pomazanie olejom pri krste sa dáva po modlitbe, ktorá sa nazýva exorcizmus. V nej kňaz s vystretými rukami nad dieťaťom prosí Pána Boha, aby zbavil dieťa dedičného hriechu a chránil ho pred hriechom a útokmi zlého ducha. Inými slovami prosí, aby pôsobením Božej milosti bol pokrstený človek „šmykľavý“ a diabol ho nemohol chytiť.
Chcem pripomenúť, že v Svätom písme hebrejské slovo „Mesiáš“ doslova znamená „Pomazaný“. Grécky preklad slova „Pomazaný“ je „Kristus“. Vieme, že všetko sú to tituly Pána Ježiša. Je to preto, že v Starom zákone bol predovšetkým kráľ a kňaz uvedený do úradu pomazaním olejom na hlavu. Odporúčam prečítať 16. kapitolu Prvej knihy Samuelovej o pomazaní Dávida za kráľa. Je to veľmi poučný príbeh. Olej je teda aj symbolom pôsobenia Božieho Ducha, ktorého sme dostali pri sviatosti krstu.
Nádherný je žalm 133, kde sa píše: „Aké je dobré a milé, keď bratia žijú pospolu. Je to sťa vzácny olej na hlave, čo steká na bradu, na Áronovu bradu, čo steká na okraj jeho rúcha.“ Áron bol prvým kňazom Starého zákona, ktorého na Pánov príkaz vysvätil jeho brat Mojžiš. Súčasťou jeho uvedenia do úradu kňaza bolo aj pomazanie olejom. Žalmista k vznešenej a svätej službe kňaza prirovnáva to, keď spoločenstvo (bratia) žije vo vzájomnej harmónii. Nech aj naše rodiny sú pomazané a naplnené Božím Duchom pokoja, lásky a svornosti.

Konkrétne predsavzatia: 1. Porozprávajte sa doma o význame oleja pri krste. 2. Pomodlite sa za našich biskupov, aby boli vždy odvážnymi a múdrymi nástupcami apoštolov. 3. Ak máte v domácnosti deti, môžete použiť rastlinný olej, aby vyskúšali jeho „klzkosť“ a vysvetlite im, že Pán Boh nám sviatosťami dáva silu, aby sa nás zlo nechytilo. 4. Dajte dnes do malej nádobky na stôl olej, aby Vám pripomínal krstné pomazanie olejom, ktorým sme od Pána Boha dostali silu a poslanie byť jeho učeníkmi. 5. Pomodlite sa spolu Žalm 133 a proste o pokoj a porozumenie vo Vašej rodine. 6. Aj dnes si môžete spoločne zaspievať alebo vypočuť nejakú kresťanskú pieseň, napríklad: „Život svoj Ti odovzdám“.


3. symbol krstu – voda

 

Unknown 1

     Dnes je slávnosť Zjavenia Pána, pri ktorej sa za bežných okolností zvykne požehnávať voda. Keď bude znova možnosť sláviť verejné bohoslužby, tak potom ohlásime obrad požehnania trojkráľovej vody.
Voda má dvojitú krásnu symboliku: 1. Je zdrojom života. Stačí si spomenúť, ako je potrebné polievať kvety v domácnosti alebo zeleninu na záhrade. Kde je voda, tam je život. Spomeňme si na slová Pána Ježiša, ktorý povedal: „Ak je niekto smädný a verí vo mňa, nech príde ku mne a nech pije. Ako hovorí Písmo, z jeho vnútra potečú prúdy živej vody“ (Jn 7, 37 38). Pán Ježiš je tou vodou, ktorá dáva večný život. 2. Voda nás zbavuje špiny, preto sa zvykneme pravidelne umývať. Podobne v prenesenom význame je to symbol pri krste. Krst je zdrojom života – dostávame do duše Kristovu milosť, stávame sa členmi Cirkvi. Obmýva nás od „špiny“ všetkých hriechov.
Sviatosť krstu sa udeľuje čistou vodou. Ak by sa použila iná matéria (mlieko, med, atď.) krst by bol neplatný. Pre platnosť je rovnako potrebné, aby sa voda liala (nestačí len pokropiť alebo namočiť prst do vody a urobiť krížik na čelo dieťaťa). Zároveň pri liatí sa hovoria slová: „(Meno), ja ťa krstím v mene Otca i Syna i Ducha Svätého.“ Musia sa presne takto vysloviť. Týmito slovami poslal Pán Ježiš učeníkov do celého sveta ohlasovať evanjeliu, získavať nových učeníkov a krstiť ich (porov Mt 28, 16-20).
Za bežných okolností krst udeľuje vysvätený služobník Cirkvi (diakon, kňaz, biskup). V prípade nebezpečenstva smrti môže krstiť každý človek (napríklad zdravotná sestra v nemocnici, mama alebo otec dieťaťa, ba dokonca aj neveriaci človek), ale musí dodržať postup krstu a mať úmysel robiť pri krste to, čo robí Cirkev.

Konkrétne predsavzatia: 1. Poznáte  dátum svojho krstu? Ak áno, pravidelne každý rok ho oslávte prinajmenšom tak, ako slávite narodeniny. 2. Máte doma požehnanú vodu? Ak áno, využite dnešný deň na modlitbu spojenú s požehnaním príbytku, pokropte ho aj seba samých alebo počkajte na domácu pobožnosť, ktorá bude k dispozícii pri opätovnom slávení bohoslužieb. Ak nie, po skončení zákazu verejného slávenia bohoslužieb si požehnanú vodu môžete vziať domov a požehnať si príbytok potom. 3. Poznáte meno kňaza, ktorý Vás pokrstil? Ak máte kontakt, napíšte mu alebo zavolajte a dnes sa osobitným spôsobom za neho pomodlite.  4. Skúste znova vo Vašej domácnosti „inštalovať“ na chodbe „sväteničku“. Nech Vám pripomína sviatosť krstu a Váš záväzok žiť svoju vieru nielen doma, ale kdekoľvek sa nachádzame. Zároveň pred odchodom z domu sa vodou v sväteničke prežehnajte, čím zvolávate pre Vás Božie požehnanie a ochranu. 5. Dajte si do peknej nádobky vodu a prečítajte si príbeh zo 4. kapitoly Evanjelia podľa Jána o stretnutí Pána Ježiša so Samaritánkou pri studni. 6. Na dnešný sviatočný deň Vám ponúkam krátke video o sviatosti krstu. Jestvujú aj ďalšie videá tzv. „3 minútového katechizmu“, kde sa zrozumiteľným spôsobom hovorí o pravdách viery. Využite to!


4. symbol krstu – biele rúcho

 

3DeKrV5CYJiw s4     V staroveku sa sviatosť krstu vysluhovala iba raz v roku na Veľkú noc. Pred krstom sa človek najskôr obrátil na západ, aby sa zriekol zlého ducha. Potom sa obrátil na východ a vyznal svoju vieru v Boha Otca, Syna a Ducha Svätého. Potom bol pokrstený. Východná svetová strana je symbolom Krista. Ako slnko vychádza na východe, tak pre kresťana pravým Slnkom je Ježiš Kristus. Preto dlhé stáročia sa kostoly stavali tak, aby boli orientované na východ.
Pokrstení mali v staroveku privilégium nosiť celý týždeň biele rúcho. Preto veľkonočná vigília dostala pomenovanie „Biela sobota“ a 2. nedeľa po Veľkej Noci sa nazývala „Dominica in albis deponendis“ – Nedeľa odkladania bieleho rúcha.
Svätý Pavol pripomína veriacim v liste Galaťanom: „Všetci, čo ste pokrstení v Kristovi, Krista ste si obliekli“ (Gal 3, 27.) Tieto slová sa recitujú alebo spievajú aj pri vysluhovaní sviatosti krstu. Krstná košieľka bielej farby vyjadruje svätosť, nevinnosť a v Svätom písme poukazuje na nebo. Pri premenení na vrchu Tábor odev Pána Ježiša zbelel. Po vzkriesení mladík oblečený do bieleho rúcha zvestuje ženám Ježišovo vzkriesenie. V Jánovej Apokalypse sa o tých, ktorí zomreli mučeníckou smrťou pre Krista, hovorí: „To sú tí, čo prichádzajú z veľkého súženia: oprali si rúcha a zbielili ich v Baránkovej krvi“ (Zjv 7, 14). Biele rúcho je symbolom čistého a svätého života. Je znakom novej dôstojnosti, ktorú sme získali v krste. Stali sme sa Božími synmi a dcérami. Spomeňme si na podobenstvo o márnotratnom synovi (Lk 15. kapitola). Otec prijal mladšieho brata a prikázal obliecť ho do nových šiat. Znova ho prijal a vrátil mu dôstojnosť syna.
Počas obradu krstu pri odovzdávaní bieleho rúcha kňaz pripomína rodičom, aby slovom a príkladom pomáhali dieťaťu priniesť si toto biele rúcho nepoškvrnené do večného života. Môžeme povedať slovami príslovia, že v tomto prípade „šaty robia človeka“, tzn. veriaci sa krstom oblieka v Krista a stáva sa Kristom.

Konkrétne predsavzatia: 1. Verím, že mnohí máte odloženú bielu košieľku z Vášho krstu. Položte si ju na čestné miesto v domácnosti. 2. Prečítajte si úryvok z Pavlovho Listu Kolosanom 3, 1-17 a porozprávajte sa o jeho význame. Pavol nás povzbudzuje: „Oblečte si hlboké milosrdenstvo, láskavosť, pokoru, miernosť a trpezlivosť.“ 3. Viete, v ktorom kostole ste prijali krst? Nájdite si jeho fotky. Pomodlite sa za kňaza a veriacich farnosti, kde Vám udelili sviatosť krstu. 4. Pri krste sa rodičia zaväzujú pomáhať deťom zachovať si čistý život. V dnešný deň urob niekomu v rodine konkrétny dobrý skutok. 5. Pozývam Vás vypočuť si veľmi peknú pieseň Simy Martausovej, ktorá sa o nej vyjadrila: „Pesnička vznikla, keď som sa raz „modlila hudbou“, takže nepatrí nijakému mužovi, ale tomu, čo ma stvoril.“ 6. Boh nás krstom zaodial do nového kroja. Poďakujme v modlitbe Bohu za to, že vďaka svojmu Synovi nám dal novú dôstojnosť – dôstojnosť slobodných Božích detí.


5. symbol krstu – svieca

 

Easter Vigil 2012for web j1igsr36

     A Boh riekol: „Buď svetlo!“ Toto je prvé slovo Boha v Svätom písme, ktorým sa prihovára, keď vstupuje prostredníctvom svätopiscov do sveta ľudskej reči. My, ľudia elektrického osvetlenia, si uvedomujeme dar svetla asi len vtedy, keď nečakane vypne prúd a ocitneme sa v tme. Ježiš Kristus o sebe vyhlásil: „Ja som svetlo sveta“ a zároveň pripomína svojim učeníkom: „Vy ste svetlo sveta.“ V tme iba tápeme, sme neistí a hrozí nám pád. Podobne je to v živote, ktorému chýba Boh. V úvode Jánovho evanjelia zaznieva smutné konštatovanie: „Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. Bol na svete a svet povstal skrze neho, a svet ho nepoznal“ (Jn 1, 9-10).
Na začiatku veľkonočnej vigílie na Bielu sobotu po zotmení kráča kňaz so zažatou veľkonočnou sviecou chrámom ponoreným do tmy a trikrát spieva: „Kristus, svetlo sveta!“ Táto veľkonočná svieca má názov paškál, keďže v gréčtine a latinčine sa Veľká noc povie „Pascha“. Symbolizuje vzkrieseného Krista. Teraz už rozumieme, prečo kňaz zažne krstnú sviecu práve od paškála a odovzdá ju rodičom a krstným rodičom so slovami: „Prijmite svetlo Kristovo“ a pokračuje: „Vám sa zveruje toto svetlo. Dbajte o to, aby vaše dieťa vždy kráčalo vo svetle Kristovom ako dieťa svetla…“ Čo sa to vtedy deje? Kňaz symbolicky vlastne odovzdáva Krista a prosí rodičov, aby Kristus natrvalo prebýval v ich rodine, aby svetlo jeho prítomnosti v rodine nikdy nezhaslo.
Môžeme sa pýtať, prečo práve svieca je symbolom Krista. Je to jednak preto, že dáva svetlo a teplo, ale aj preto, že vyžarovaním sa pomaličky svieca stráca. Je to symbol sebaobetovania Krista, ktorý vydal svoj život v láske pre nás a pre našu spásu.

Konkrétne predsavzatia: 1. Položte dnes na čestné miesto Vašu krstnú sviecu, prípadne krstné sviece aj ostatných členov Vašej rodiny. Zažnite ich a pomodlite sa pri nich Źalm 27: Pán je moje svetlo a moja spása. 2. Skúste navečer vo Vašej domácnosti aspoň na 15 minút všetko zhasnúť, vypnúť a odpojiť (TV, mobil, počítač, elektrické svetlo…). Zostaňte najskôr iba v tme a potom pri svetle sviečky v tichu modlitby. 3. Môžete si zo Svätého písma prečítať 1. kapitolu Knihy Genezis o stvorení sveta a človeka. Poďakujte Bohu za dar života, ktorý nám udelil prostredníctvom našich rodičov. Boh stvoril každého zázračne a každý z nás je jedinečný Boží originál. 4. Buďme dnes pre niekoho svetlom svojím úsmevom, vypočutím, blízkosťou, pomocou, teplom svojej dobroty. Niekedy stačí drobná pozornosť, ako dokazuje výstižné video. 5. Aj dnes Vám ponúkam pieseň, ktorú si môžete vypočuť alebo aj spolu zaspievať: Viera je sviecou.


6. symbol – krstný patrón

 

Saint

     Prvá otázka, ktorú pri obrade krstu kňaz kladie rodičom, znie: „Aké meno dávate svojmu dieťaťu?“ Na prvé počutie sa zdá zbytočná, veď predsa meno dieťaťa už matka oznámila pri narodení v pôrodnici a potom je zaregistrované aj na matričnom úrade. Táto otázka má hlboký biblický základ. V prvej knihe Svätého písma v Knihe Genezis je scéna, ako Boh priviedol k Adamovi všetky zvieratá, aby videl, ako ich pomenuje. Nejde o to, že zvieratá konečne majú svoje meno: pes, kohút, mačka… Je to obrazné rozprávanie. V Biblii dať niekomu meno znamená dostať ho do starostlivosti. Týmto preneseným významom chce svätopisec povedať, že človeku bola zverená starosť o tento svet, aby ho chránil a zveľaďoval. Pri Ježišovom narodení anjel hovorí Jozefovi: „Dáš mu meno Ježiš…,“ tzn. Jozef, toto Božie dieťa je zverené do tvojej výchovy. Keď pri krste rodičia vyslovia meno dieťaťa, je to podobný odkaz: „Vám sa zveruje toto dieťa.“ Nie je to poukázanie iba na zabezpečenie jeho biologických potrieb, ale celkovú starostlivosť – citovú aj duchovnú. Stať sa rodičom je nádherné a vznešené povolanie byť spolupracovníkom na stvoriteľskom úkone samotného Boha.
Meno nie je len súčet písmen. Je to identita. Je to vystúpenie z anonymity. Boh volá človeka po mene. Prorok Izaiáš uvádza tieto Božie slová: „Teraz však toto hovorí Pán, tvoj stvoriteľ, Jakub, tvoj tvorca, Izrael: Neboj sa, veď ťa vykúpim, po mene ťa zavolám, ty si môj“ (Iz 43, 1). V Svätom písme máme príklady, keď Boh zmenil meno, napríklad Abrama na Abrahám, Šimona na Peter. Zmeniť meno znamená pozvať človeka k novému poslaniu. Preto pri vstupe do zasväteného života v niektorých reholiach dostávajú kandidáti nové meno. Podobne je to pri voľbe pápeža, alebo pri sviatosti birmovania. Je to nové poslanie, ktoré kresťan dostáva od Boha. Preto dať pri narodení dieťaťu meno nemá byť výsledkom módnej vlny alebo nejakých spoločenských „nálad“. Meno zostáva na celý život. Poznám viacerých, ktorí práve z tohto dôvodu sa dlhšie obdobie nevedeli „zmieriť“ s menom, ktoré im vybrali rodičia pri narodení. Milí rodičia, vyberajte meno pre Vaše dieťa starostlivo a múdro. Nech je to meno svätca či už zo Svätého písma alebo z dejín kresťanstva. Môže to byť aj svätec, ktorý je vo Vašej rodine či rode v osobitnej úcte. Rovnako to platí aj pre sviatosť birmovania!

Konkrétne predsavzatia: 1. Ak máte doma obraz svojho krstného patróna, dajte ho dnes na čestné miesto, zažnite pri ňom sviecu a v modlitbe ho proste o pomoc. 2. Ak nemáte obraz alebo sochu svojho patróna, čím skôr v najbližších dňoch si ho zabezpečte (vytlačte z internetu, objednajte v obchode, dajte zarámovať a pod.). 3. Prečítajte si životopis svojho krstného patróna. Zapamätajte si aspoň základné údaje z jeho života (kedy a kde žil, v ktorej čnosti vynikal, čoho je patrónom). 4. Zistite, aký atribút, tzn. s čím a prečo sa zobrazuje Váš patrón (napr. sv. Peter s kľúčmi, sv. Pavol s mečom, sv. Katarína s kolesom atď.). Skúste si nakresliť, vytlačiť alebo vyrobiť tento jeho atribút. 5. Vytvorte si jednotlivo alebo celá rodina vlastné „litánie“ k svätcom, ktorých máte v osobitnej úcte a pravidelne sa k nim modlievajte. Napríklad ja mám svojich 13 svätých orodovníkov, ku ktorým sa denne modlím. 6. Ponúkam Vám na počúvanie alebo aj spev pieseň: Ježiš, ty si ma poznal.


Nedeľný bonus: 7. symbol – krizma

 

messa crismale 1

     Celý týždeň sme si pripomínali symboly krstu. Dnes Vám ponúkam ešte jeden – „bonusový“ symbol, nech ich máme pekne sedem, čo je v Svätom písme číslo plnosti:-)
Každý rok na Zelený štvrtok biskup požehná celkovo tri oleje – olej krstencov (hovorili sme si o ňom v 2. časti), olej na pomazanie chorých a krizmu. Práve krizma je medzi nimi najdôležitejšia. Je to olivový olej, do ktorého sa primiešava balzam a vonné živice stromov. Krizma sa používa pri vysluhovaní troch sviatosti – krstu, birmovania a kňazstva (kňazi sú ňou pomazaní na rukách, biskup na hlave). Práve tieto tri sviatosti môže človek prijať iba raz za život.
Pomazanie svätou krizmou je symbolom daru Ducha Svätého, ktorý prijímame vo sviatosti krstu a naša kresťanská dospelosť sa napĺňa vo sviatosti birmovania. Len pripomínam, že to nie je a nemá byť rozlúčka s Cirkvou! Krizmou sa pomazáva dokonca aj oltár a steny kostola pri slávnostnej posviacke chrámu. Všimnite si to nádherné prepojenie. Krizmou sa pomaže človek aj chrám, tzn. človek sa má usilovať byť živým chrámom Ducha Svätého.
Slovo „krizma“ pochádza z gréckeho jazyka a znamená „pomazanie“. Vidíme v tom prepojenie so slovom Kristus – Pomazaný. Krstom sa totiž stávame podobnými Kristovi a berieme na seba záväzok nasledovať ho svojím životom. Pomazanie krizmou pri krste sa dáva na temeno hlavy. Má čo najviac pripomínať starozákonné ustanovenie za kráľa, kňaza a proroka. Krstom aj my dostávame účasť na Kristovom poslaní proroka, kňaz a kráľa. Tým sa chce ukázať, akí sme vzácni a veľkí v Božích očiach. Krstom sa nestávame otrokmi, ale Božími synmi a dcérami. Aj my máme byť prorokmi v našej dobe – máme ohlasovať Krista. Máme byť kňazmi – prinášať svoj život ako obetu. Máme byť kráľmi podľa vzoru Ježiša Krista – Kráľa s tŕňovou korunou, ktorý panuje nie aroganciou, ale svojou láskou a odpustením.

Konkrétne predsavzatia: 1. Zapamätajte si, pri ktorých sviatostiach sa používa svätá krizma. 2. V spojení s krizmou je dobré dnes si pripomenúť aj sviatosť birmovania. Kedy ste boli na birmovke a kto Vás birmoval? Ste v kontakte s birmovným rodičom? Pozrite si fotky alebo video z Vašej slávnosti udeľovania sviatosti birmovania. 3. Aké máte birmovné meno? Pomodlite sa dnes k svojmu birmovnému svätcovi – patrónovi. 4. Keďže birmovanie je zavŕšením svätého krstu, pozrite si o tom krátke video. 5. Ponúkam aj krátke video s požehnaním svätých olejov na Zelený štvrtok. 6. Aj na dnešný deň ponúkam pieseň, ktorú si môžete vypočuť alebo aj zaspievať: Duchu Svätý, volám príď. 7. Napokon ponúkam ešte jeden „bonus“. Je to skladba, ktorú skomponoval náš p. organista Mgr. Peter Pavličko – Snowy morning.

Informačný servis nitrianskej diecézy