Milí farníci, rodiny, mládež, deti,
keď sme takto pred rokom vstupovali do Pôstnej doby, nikto z nás netušil, aká bude iná oproti predchádzajúcim. Prežili sme niekoľko dní Pôstu v liturgických sláveniach i pobožnostiach krížových ciest. Dva dni po 1. pôstnej nedeli sme sa už nemohli spoločne stretávať, a tak sme Pôst prežívali „súkromne“.
Dnešným dňom – Popolcovou stredou – znova vstupujeme do Pôstneho obdobia a opäť nevieme, čo nás čaká. V tomto roku nemôžeme prijať popol na čelo ako znak pokánia, ale o to viac máme prijať pokánie do svojho srdca a života.
Každoročne si kresťania kladú otázky, ako túto dobu dobre prežiť, v čom sa uskromniť, čomu venovať čas a sily. Aj tento rok sú odpovede na tieto otázky z určitého pohľadu jednoduchšie. Sme v mnohom limitovaní bez nášho rozhodnutia. Akékoľvek obmedzenie vonkajšej slobody nie je nikomu príjemné, ale ide predsa predovšetkým o vnútornú slobodu. Mnohí sa pýtajú: Prečo nás to postretlo? Čo to má znamenať? Čo máme robiť? Niektorí navrhujú zintenzívniť pôst alebo modlitbu, iní odporúčajú určité konkrétne formy modlitby, mnohí sú zaskočení tým, že sa práve v tomto období nemôžu zúčastniť slávenie Eucharistie. A tak sa nám stáva „pôstom“ už jeden celý rok.
Dovoľte mi dnes prihovoriť sa Vám myšlienkami P. Vojtěcha Kodeta:
Pôstna doba je viac než akékoľvek obdobie v roku vnímaná v kresťanstve ako doba pokánia, obrátenia. Je to práve to, čo sa od nás, Ježišových učeníkov, očakáva. Biblia hovorí o obrátení a pokání ako o návrate k živému Bohu. Ide o návrat nášho srdca, našej mysle. Nejde teda o množenie pobožností, ale o vedomé rozhodnutie dať Bohu opäť prvé miesto vo svojom živote, dať mu plnú dôveru a lásku. Zveriť mu ako svoju minulosť poznamenanú našou slabosťou a hriechom, tak svoju prítomnosť aj budúcnosť, s dôverou, že sa postará, keď sa mu zveríme. Vieme, a mnohí máme aj osobnú skúsenosť, že Boh dokáže aj ťažké veci nášho života premeniť v dobro, keď sa mu dáme do rúk. Rovnako tak jedine on môže premeniť nakoniec v dobro i súčasnú skúsenosť plnú obmedzení, starostí, strachu a paniky.
Kedykoľvek v Biblii čítame o epidémiách, živelných pohromách či vojnách, vždy to boli obdobia, v ktorých Boh volal ľudí k pokániu a obráteniu, pretože sa od Boha vzdialili, a to najrozličnejším spôsobom. Z tohto pohľadu aj súčasná nemožnosť zúčastniť sa aktívne slávenia Eucharistie môže byť pre nás šancou, aby sme vo svojom vzťahu s Bohom nelipli na žiadnych rituáloch, zvykoch a obradoch, i tých najposvätnejších, ale vrátili sa svojím srdcom priamo k nemu a k jeho slovu.
Môžeme nesúhlasiť s rôznymi rozhodnutiami vládnych činiteľov, ktoré sa nám môžu zdať prehnané či nedostatočné, propagandistické či vzbudzujúce zbytočne paniku a úzkosť. Môže nám byť veľmi nepríjemné, ako sa niektorí ľudia začínajú správať sebecky a bezohľadne. Na druhej strane sa nedá prehliadnuť, ako sa zdvihla medzi ľuďmi, a to ako veriacimi, tak neveriacimi, veľká vlna solidarity. Jedno je isté. Až sa podarí eliminovať epidémiu a nastane obdobie po nej, nikdy už to nebude ako pred ňou. Ak ale to obdobie, ktoré potom nastane, bude horšie alebo lepšie, záleží na každom z nás, ako sa k tomu dnes postavíme. Skúsme sa každý sám Boha pýtať, čo od nás Boh očakáva. Vráťme sa k Bohu celým srdcom a spoznáme, či nám k vnútornému pokoju pomôže viac sledovať televíziu a správy na internete, alebo skôr čas na modlitbu, čítanie a na druhých okolo nás. Ak k tomu niekomu pomôže pôst, nech sa postí, či naopak, aby sa najedol, nech sa naje, či aby bol sám, nech sa stiahne do samoty, či ísť do prírody, nech ide do prírody, či niekomu pomôžu konkrétne modlitby, nech sa ich modlí. Nesmieme žiadny prostriedok nášho života s Bohom vymeniť za život sám a za Boha samotného. Nezabudnime, že jediný Boh pozná východisko z každej ťažkej situácie a potrebuje k tomu, aby ho mohol uskutočniť, tých, ktorí ho milujú a počúvajú jeho slovo.
Vyprosujem Vám, aby Vás všetkých Pôstne obdobie viac pripútalo k Bohu aj cez odpustenie hriechov v prejave jeho milosrdnej lásky.
Váš Jozef Holka, farár
Prílohy na stiahnutie:
Posolstvo o. biskupov pred začiatkom Pôstneho obdobia:
Spoločné posolstvo pre veriacich pred začatím Pôstneho obdobia
List nitrianskeho biskupa k Pôstnemu obdobiu:
Štyridsať dní – Pôstna výzva
Farnosť Kežmarok vytvorila „Pôstny kalendár“ s konkrétnymi predsavzatiami na každý deň Pôstneho obdobia:
Pôstny kalendár 2021
Brožúra Františka Trstenského „Vystúpme na Pánov vrch“ – krátky komentár k Ježišovej reči na vrchu v 5.-7. kapitole Evanjelia podľa Matúša:
Brožúra 40 dní Pôstu – Vystúpme na Pánov vrch
Pápežské misijné diela ponúkajú pôstne výzvy počas korona krízy:
Izba miestom neba